Нова загуба на кандидатшампиона

Карън Бътлър (сн.: GettyImages)
15-01-2008 11:17

Отборът на Вашингтон Уизардс надигра водача в НБА Бостън Селтикс за втори път в рамките на три дни, и двата пъти в собствената му зала. След победата със седем точки разлика в събота вечер, сега "Магьосниците", без отдавна контузения си лидер Джилбърт Аринас, сътвориха второ поредно чудо и спечелиха с пет - 83-88.

Така Вашингтон завоюва пета победа от последните си 6 мача, а Бостън претърпя трета загуба за последните си пет (в които има отбелязани средно само по 85 точки на мач). От 1 декември м.г. насам столичани не бяха побеждавали отбор, който има повече победи отколкото загуби. Сега спечелиха два пъти поред не срещу кой да е, а срещу отборът с най-много победи и най-малко загуби. Последното все още важи за "Келтите", но активът им вече е с една идея по-малко впечатляващ - 30-6.

Крилото Карън Бътлър отбеляза 21 точки за Уизардс, като 9 от тях дойдоха по време на серията от 6-25 в последните 6 минути и половина на мача, която донесе победата на неговия тим. Преди това Еди Хаус отбеляза единствените си пет точки в срещата за домакините, с които те поведоха със 77-63 - най-голямата им преднина. И тогава дойде невероятният обрат.

При първата победа над водачите в лигата преди два дни, "Магьосниците" също бяха направили обрат в последната четвърт, но този път той беше наистина магически. Първо серия от 4-19 за да превърнат изоставането с 14 точки във водачество с една (81-82) по-малко от минута преди края. После Кевин Гарнет пропусна тройка, но Пол Пиърс хвана борбата, бе фаулиран и вкара двата наказателни, за да изведе отново Бостън напред. Бътлър отговори с кош 19,6 секунди преди края. Гарнет отново стреля и отново пропусна, а този път отскочилата топка овладя Бътлър, който на свой ред бе точен от наказателната линия за 83-86. Оставаха 8,3 секунди до сирената и Рей Алън опита стрелба от тройката, но тя бе твърде къса и Дешон Стивънсън с нови два точно изпълнени наказателни удара подпечата победата на Вашингтон Уизардс - 83-88.

Освен Бътлър, за победата на Уизардс голям принос имаше и Брендан Хейууд. Той записа 14 точки и 7 борби и се справи нелошо с опазването на Гарнет. Най-високият от "голямото трио" на Селтикс все пак беше най-резултатен за тях с 23 точки и овладя 9 борби. Другите двама - Пиърс и Алън - отбелязаха съответно 18 и 16. Ражон Рондо и резервата му на поста плеймейкър - Хаус - обаче допринесоха само с 9 точки за Бостън (4-15 общо за двамата в стрелбата за 2 точки).