Нощта на титаничните двубои в НБА

ЛеБрон Джеймс срещу Ману Джинобили (сн.: AP)
18-01-2008 11:28

През изминалата нощ в НБА се изиграха само три мача, но пък какви! Шест отбора със силно представяне досега през сезона, два шампиона с общо 6 титли за последните 8 години, миналогодишният вицешампион, водача в Западната конференция и два от водещите отбори в Северозападната дивизия заформиха три интригуващи сблъска.

В битката между шампиона и вицешампиона от миналия сезон, Кливланд спечели драматична победа като гост над Сан Антонио - 88-90. Любопитното е, че това е четвърти пореден успех на Кавалиърс срещу Спърс в мачове от редовен сезон (две през миналия и вече две през този сезон до момента; следващият мач между двата тима е в Кливланд след по-малко от месец), докато във финалите на НБА положението беше точно обратното - 4:0 победи за "Шпорите". След победата на Кавалиърс те са с актив от 21-18 на второ място в Централната дивизия. Съперникът им, въпреки все още отличния актив 25-12, се свлича чак до третото място в най-силната дивизия - Югозападната.

В снощния мач Кливлънд отначало губеха, след това обърнаха мача във втората четвърт и вървяха убедително към победата, когато дойде драмата. Сан Антонио навакса в последната четвърт и имаше шанс да стигне поне до продължение, ако не бяха пропуските на гардовете Ману Джинобили и Тони Паркър накрая. Въпреки че двамата бяха най-резултатни за своя тим - аржентинеца с 31 точки (най-много от всички в мача), а французина с 23, те сгрешиха в най-важния момент. При двете точки преднина за гостите половин минута преди края първо Паркър не можа да вкара нито един от двата наказателни удара, а стрелбата за две точки на Джинобили в последната секунда бе неуспешна. За победата на Кливлънд отново с най-голям принос бе ЛеБрон Джеймс - 27 точки, 9 борби и 7 асистенции. Литовецът Жидрунас Илгаускас добави 17 точки, а другият център - бразилецът Андерсон Варежао - записа дабъл дабъл от 12 точки и 14 борби.

В друг интересен мач водачът в западната конференция Финикс Сънс се наложи също като гост над трикратния шампион от новото хилядолетие (и общо 14-кратен) в НБА ЛА Лейкърс - 98-106. Това беше и своеобразен дуел за временното първо място в Тихоокеанската дивизия. След него "Слънцата" са водачи в нея с една победа повече от съперника си (27 срещу 26), като и двата тима имат по 12 загуби. Най-полезен в мача за Финикс бе крилото Шон Мериън с 20 точки и 16 овладени топки. Бразилският гард Леандро Барбоза добави 20 точки, включвайки се от пейката, а лидерът на тима Стив Неш подаде цели 20 асистенции в добавка към 13 отбелязани точки. За Лейкърс Коби Брайънт се отчете с 30 точки и 7 борби.

Освен в Тихоокеанската, през тази нощ и в Северозападната дивизия имаше дерби между водещи отбори с повече победи, отколкото загуби в актива си. Вторият в дивизията Денвър Нъгетс спечели у дома срещу третия Юта Джаз със 120-109. Литовецът Линас Клейза от Денвър този път засенчи звездното дуо на своя отбор Алън Айвърсън и Кармело Антъни, като отбеляза рекордните в кариерата си 41 точки, а също овладя и 9 борби. Айвърсън добави 28 точки и 9 асистенции, а Антъни - 23 точки за успеха. Дерън Уилямс записа 23 точки и 12 асистенции за Юта.