Лукойл Академик отърва кожата срещу Черно море

Уили Дийн вкара 20 точки в последната част
12-02-2008 20:20

Големият фаворит в шампионата на България, отборът на Лукойл Академик едвам се спаси от загуба в първия мач от 22-ия кръг на първенството на мъжете. „Студентите” подцениха гостите си от Черно море и едва спечелиха само с 3 точки разлика (110-107).

Уили Дийн вкара 20 от своите 31 точки в последната четвърт и бе с най-голяма заслуга изненада в Правец тази вечер да няма. А предпоставки за нея имаше след като Лукойл Академик излязоха със самочувствието, че ще спечелят поредната си среща без бой. Варненци бяха на прага да сюрпризират „студентите” и им нанесат първа загуба в първенството на България от 28 октомври 2006. Тогава за последно Лукойл Академик падна от ЦСКА с 84-85.

„Моряците” имаха аванс от 5 точки 5:28 минути преди края на срещата (86-91). Лукойл Академик изравниха и поведоха с точка след кош на Дийн 3:33 минути преди последната сирена (95-94).

След тройка на младока Александър Янев варненци отново излязоха напред с 97-98, Лукойл Академик отговориха с наказателни удари на Дийн и Костов преди отличния в този мач Белберов да порази целта също от зоната за 3 точки 1:37 преди края. В този момент Черно море водеха със 102-101. Двата тима си размениха по два успешни наказателни чрез Тодор Стойков и Белберов преди Дийн да нанесе решителния си удар – тройка, вкарана 18 секунди преди последната съдийски сигнал. Янев имаше възможността да изравни 7 секунди по-късно, но успя да вкара само един от двата наказателни удара. До края Лукойл Академик не позволи на гостите да изравнят или поведат като не сбъркаха нито веднъж от наказателната линия.

В края на третата част Перо Антич получи дисквалифициращо нарушение за удар в лицето на Пламен Алексиев. Македонецът не удържа нервите си и след като бе фаулиран неспортсменски от Веселин Георгиев посегна на гарда, притичал се на помощ на своя съотборник. Така Лукойл Академик изиграха последните 12:21 минути без Антич. Въпреки, че игра само 23 минути той вкара 20 точки и грабна 13 борби.

Дийн добави към актива си 5 асистенции и 3 борби, но също направи и 6 технически грешки. Ненад Чанак завърши с 15 тчоки, а Чавдар Костов и Лари О’Банън бяха единствените други двама с двуцифрен актив за Лукойл Академик.

За гостите от Варна Левен Белберов бе най-резултатния играч в срещата с рекордните си за сеозна 30 точки. Крилото Веселин Георгиев също вкара най-много за сезона в един мач -16 точки, от които 4 тройки. Разочароваха новите американци Тод Галуей и Брайс Шелдън, завършили съответно с 2 и 7 точки.

Отборно Черно море загуби борбата под коша (24-33), а за втори пореден мач опонента им бележи трицифрен резултат. Нещо друго – от последните 6 мача „моряците” им вкарват по 90 точки минимум. Резултатът – само една спечелена среща от тях и то след продължение срещу Левски.

Утре са другите 3 срещи от този кръг в първата осмица на А-1 като най-интересната от тях е в Ботевград между отборите на Балкан и Левски. Дерби има и в София, където Спартак Плевен гостува на ЦСКА.