Лукойл бие в първия мач, но само с 3

Лукойл Академик би с 3 точки (sport1.bg)
19-02-2008 21:31

Лукойл Академик победи Вентспилс с 67-64, но тези 3 точки са един ужасно крехък аванс преди гостуването в Латвия.

Срещата в "Универсиада" започна типично за Лукойл - Перо Антич вкарваше, Уили Дийн подаваше и отборът им поведе с 11-3 след около 4 минути игра. Предпочетеният пред Харис Муезинович за стартовата петица Тенчо Банев беше много стабилен в подкошието. После обаче настъпи срив в играта на домакините - в следващите 4 минути те само се чудеха какво да правят с топката и логично вкараха само един кош (именно на Банев), а резултатът стана 13-12. После се стигна и до пълен обрат - 16-17 след края на първата част.

Кратката почивка между първите две четвърти не промени нещата към по-добро за българския шампион и след тройка на неудържимия в тези минути Джъстин Лав гостите поведоха с 4 точки (16-20). Малко по-късно преднината им вече бе ужасяващите 8 - 16-24, а макар и току що пристигнал в техния тим, Джери Макнамара също се включи добре от пейката. Акин Акингбала пък показа защо е известен като чадърджия и на няколко пъти "върна" играчи на Лукойл, атакуващи неговия кош. Най-големия чадър "отнесе" най-слабо играещият на този етап от мача - Ристе Стефанов.

Все пак една гръмотевична забивка на Антич върна донякъде тонуса и настроението за игра у него и съотборниците му и те успяха да съкратят изоставането си до 2 точки. След това играта тръгна точка за точка и минималната разлика в полза на латвийците се задържа до минута преди почивката, когато последва нов обрат. Със силни изяви в атака на Ненад Чанак домакините изравниха при 30-30 и поведоха дори с 3 точки при 34-31. Все пак другата американска звезда на Вентспилс - Джими Бакстър - върна един кош за 34-33 на почивката.

В третата част Лукойл Академик поддържаше минимален аванс от 1 до 3 точки. Продължаващата силна игра на Чанак задържаше Банев и новото попълнение Муезинович на пейката. На другият пост в подкошието пък несменяем и резултатен както винаги бе Антич. За съжаление обаче резултатен беше и разигралият се Джими Бакстър за гостите и, след 5 негови точки само в рамките на няколко секунди, те отново поведоха - 46-48. Преднината на Вентспилс стана и 5 точки (50-55), но все пак студентите вкараха един кош преди края на четвъртината за 52-55 след 30 минути игра.

Изненадващо колебливо играеше Уили Дийн - плеймейкърът правеше може би единствения си откровено слаб мач през целия сезон на отбора му в Купа УЛЕБ. Той и съотборниците му обаче започнаха последната четвърт надъхани за нов обрат в мача и го постигнаха - след по малко от 4 минути игра в нея, те вече водеха с 61-55, със серия от 9 безответни точки. После с хубав пробив Уили Дийн принуди Лав да извърши петото си лично нарушение, а българските шампиони скоро поведоха с убедителното 67-56. За повече от 7 минути гостите бяха вкарали само една точка, от един наказателен удар. За Лукойл пък този път много силно се включи завърналия се от пейката Муезинович - с 9 точки в тази последна четвърт, след като преди това имаше само една.

И точно когато всичко изглеждаше чудесно при тази преднина от 11 точки, играчите на Лукойл направиха всичко възможно да я пропилеят в заключителните минути. Те "успешно" постигнаха това, като допуснаха няколко нелепи грешки и до края не вкараха нито една точка, а допуснаха 8 в своя кош. Тодор Стойков пък демонстрира явно недоволство от това, че бе задържан на пейката от Желко Лукаич в последните минути.

Все пак най-полезен в мача бе отново Перо Антич, макар и със скромните за него 17 точки, към които добави 11 борби. Чанак добави 13 точки за малко повече от 14 минути игра, а Муезинович - 10 за 18 минути. Стойков завърши мача с 11.

За изгодният за Вентспилс резултат като гости най-полезни бяха Бакстър с 15 точки и 5 борби и Акингбала с дабъл дабъл от съответно 12 и 10.