Три тима в схватка за второто място в Група G

Укич наказа бившия си отбор с решителен кош
13-03-2008 02:14

Лотоматика Рома се върнаха в борбата за класиране на четвъртфинал в Група G на Евролигата, след като пред своя публика се раздадоха докрай и бяха възнаградени за усилията си с победа над Барселона с 68-63.

Звездите на италианския отбор - Еразем Лорбек, Роко-Лени Укич и Дейвид Хоукинс - имаха добър ден. За гостите нещата бяха на другия полюс - дежурните "снайперисти" Джанлука Базиле и Яка Лакович този път бяха сенки на самите себе си - за съответно 24 и 19 минути игра, двамата реализираха общо... 0 точки за отбора си. Наложи се двама играчи, които иначе са типични "черноработници" в ротацията на Барселона - Рожер Гримау и Жорди Триас - да надминат себе си, за да пробват да извадят тима си сух от блатото. Техните усилия обаче в крайна сметка се оказаха недостатъчни и сега каталунският гранд е сериозно застрашен от отпадане в този етап на турнира.

Лорбек беше най-резултатен за победителите с 16 точки, а Укич и Хоукинс добавиха по 11. Рожер Гримау влезе като резерва след ужасно слабото начало на гостите (8-0 след три минути) и отбеляза първите три коша за тях. Той продължи да бележи и до края на мача, с особено силна игра в третата четвърт, и завърши като топреализатор на мача с 21 точки. Гримау бе много полезен и в защита, с 6 борби под своя кош, 3 отнети топки и 1 блок; с всичко това обаче той не можа да предотврати загубата на Барселона; не можаха и Триас, със своите 17 точки и 8 борби, и младият турчин Ерсан Илясова, с 9 точки и 7 борби.

Лотоматика поведе с 10 точки (22-12) след първата четвърт и дори с 12 - 30-18, след тройка на Йон Стефансон във втората. Силната игра на Илясова и Гримау обаче върна отбора им мача - 33-30 на полувремето. Обратът бе пълен, когато Гримау вкара по невероятен начин, след като бе фаулиран и падаше на земята (той бе точен и от линията) - с тези три точки резултатът стана 46-48 в последната минута на третата част, а след нейния край вече бе 46-50.

Барселона поведе и със 7 точки (54-61) по време на последната четвърт, но след това не можа да вкара в продължение на цели 4 минути. В същото време Лорбек и Роберто Габини не пропускаха да поразят коша на гостите, а брилянтно завършен пробив на Укич оформи серия от 11-0 за тима на Лотоматика, който водеше с 65-61 при оставащи 27 секунди до края. В типичното надлъгване с фаулове след това, Родриго де ла Фуенте и Хоукинс от домакините показаха достатъчно здрави нерви на наказателната линия, за да подпечатат успеха.

Така Лотоматика, Барселона и Уникаха вече делят заветното второ място в групата с по 2 победи и 3 загуби, така че битката за него ще се реши в последния кръг. ЦСКА Москва отсега има осигурено първо място с актив 4-1. Барселона има предимство от преките двубои с Лотоматика и Уникаха, което означава, че трябва "само" да бие московчани у дома другата седмица, за да продължи напред със сигурност. Уникаха посреща Лотоматика и победителят от този двубой ще грабне второто място, ако ЦСКА се наложи над Барселона.