Тау Керамика е във Файнъл Фор за четвърти пореден път

Тиаго Сплитер бе най-полезен за победата (EFE)
10-04-2008 00:42

Тау Керамика отново е във Файнъл Фор на Евролигата. Испанците победиха Партизан с 85-68 в последния мач от четвъртфиналната серия между двата отбора, играл се във „Фернандо Буеса Арена” във Виториа, Испания. Така те спечелиха серията с 2-1 победи и за четвърти пореден път ще са сред четирите най-добри отбора в Евролигата, като този път техен съперник в полуфинала ще е ЦСКА Москва. Ако Макаби отстрани Барселона утре, Тау ще останат и единствения испански отбор във финалната четворка и се очаква да получат сериозна подкрепа от публиката в Мадрид на турнира в началото на май.

След като сръбските шампиони контролираха събитията на терена в първите два мача, този път Тиаго Сплитер и компания бяха максимално концентрирани и не позволиха на гостите да поведат играта. Сплитер игра изключително силно в защита, неутрализирайки звездата на Партизан, Никола Пекович, който в последствие напусна терена за 5 лични нарушения, записвайки само 9 точки и 2 борби за 23 минути на игрището. Първото полувреме завърши при резултат 38-32, като Сплитер бе и най-резултатния играч за тима си през първите 20 минути с 16 точки.

През третата част Партизан успяха да се задържат в мача и преди последните 10 минути изоставаха само със 7 точки. В последната четвърт обаче, нервите на гостите не издържаха и след няколко спорни отсъждания на реферите, треньорът Душко Вуйошевич си изпроси техническо нарушение, след което около минута изреждаше всички членове от семейството на съдията, който го отсъди. Този момент разстрои още повече играта на младите момчета от Партизан, които бяха започнали вече да губят контрол върху събитията на терена и допускаха много грешки в нападение, позволявайки лесни кошове в защита. Тогава дойде и съкрушителния удар за сърбите, след като в спорна ситуация под коша на Тау бе отсъдено 5-о лично нарушение на Пекович, което бе по-скоро отмъщение на съдията за нецензурните думи по негов адрес от страна на Вуйошевич. От този момент нататък домакините просто доиграха двубоя в очакване на последния съдийски сигнал, който да узакони победата им.

Сплитер завърши с 18 точки и 9 борби и бе най-полезен за Тау в този мач. Пийт Микъл завърши с рекордните за него през този сезон 19 точки, а Игор Ракочевич добави 15 за победителите. За Партизан Урош Трипкович бе най-резултатен с 16 точки, а Миленко Тепич и Новица Величкович добавиха по 14.