Рилецо повежда на Дунав 2007 в първия кръг от плейофите

Александър Груев с 21 точки
19-04-2008 21:12

Съставът на Рилски спортист поведе в серията от първия кръг на плейофите на първенството след сравнително лека победа с 97-84 над гостуващия тим на Дунав 2007.

Решителна за успеха на домакините се оказа третата четвърт, в която те доминираха и натрупаха надежден аванс от 13 точки преди последната десетка. Четири минути след почивката аванса на Рилски спортист бе само 4 точки (55-51), но последва серия от 9 поредни точки за домакините и разликата стана двуцифрена (64-54). След 30 минути игра играчите на Петко Делев дишаха малко по-спокойно след като водеха със 73-60.

При оставащи 4:23 до края аванса на домакините набъбна и до 19 точки в тяхна полза (89-70), а благодарение на добре игралия в тази среща сърбин Ивица Вукотич (6 точки в последната минута) русенци намалиха до крайното 97-84.

Предстои втори мач в Русе в понеделник, в който единствената алтернатива за отбора на Дунав 2007 е само победа, за да го докарат до трета среща отново в Самоков два дни по-късно.

Срещата започна много силно в полза на играчите от Рилски спортист, които натрупаха преднина от 14 точки (24-10) в седмата минута благодарение на комбинативна игра и множество бързи атаки. Играта бе много динамична, а в края на частта чрез Иван Николов, Павел Нойков и Нино Тмушич гостите намалиха до само 6 точки (29-23). Неприятната новина за тях дойде 3 секунди преди да свърши тази първа четвърт, когато в една атака Иван Николов стъпи накриво, изкълчи глезен и така и не влезе до края на срещата. Освен него на скамейката бе Николай Господинов, който не взе участие в мача поради контузия, а Тодор Тенев игра само 7 минути.

Това обаче не попречи на гостите да намалят резултата до само точка в 13-а минута (33-32), а малко по-късно дори имаха възможност чрез Калоян Костов не само да изравнят резултата и дори да поведат. Той обаче вкара само 1 от 4 наказателни удара. В крайна сметка на почивката двата отбора се оттеглиха при резултат 47-43 за Рилски спортист.

Най-резултатен за Рилски спортист бе доминиканецът Сантос Мартинес с вкарани 22 точки, а освен това той добави и 6 овладени топки. Александър Груев завърши с 21 преди да напусне за 5 лични нарушения. Заелият неговото място в последната част Мартин Маринов се нагърби със стрелбата в решителни моменти и бързо натрупа 9 точки, но и той напусна играта поради изчерпване на лимита за лични нарушения. Освен Груев и Маринов в началото на второто полувреме също бе излязъл за 5 лични нарушения Илко Нанев.

За гостите Тмушич вкара 25 точки и хвана 11 борби, от които 6 в атака. Нойков добави 18 точки, Вуктоич 15 точки (плюс 6 борби и 5 асистенции), а Костов 11 точки.

Серията както казахме се мести понеделник в Русе, а победителя от нея има нелека задача на четвъртфинала срещу шампиона Лукойл Академик.