Монтепаски измъкна третото място с продължение

Терел МакИнтайър с отлични изяви и на малкия финал
04-05-2008 22:25

Отборът на Монтепаски Сиена стана трети в тазгодишното издание на Евролигата, след като в малкия финал на Финалната четворка в Мадрид надигра ТАУ Керамика с 97-93 след продължение.

Един упешен наказателен удар на Кшищоф Лавринович 4.7 секунди преди края бе достатъчен да вкара мача в продължението (той пропусна втория, който можеше да донесе успеха на тима от Сиена още в редовното време). В него пък италианските шампиони напарвиха серия 9-0, а която си осигуриха победата.

Именно Лавринович (влязъл пак от пейката, но играл 32 минути) бе най-резултатен за Монтепаски с 19 точки, а избраният в идеалната петица на сезона в Евролигата плеймейкър Терел МакИнтайър се отличи с 16 точки и нов рекорд на Файнъл Фор - 12 асистенции.

Освен бронзовите медали, победата в малкия финал носи на Монтепаски запазено място сред поставените в жребия за първата групова фаза на турнира следващия сезон.

Мачът беше оспорван през цялото време, като никой от двата отбора така и не успяваше да натрупа решителен аванс в резултата. След първата четвърт Монтепаски водеше с две точки разлика, но след втората ТАУ излезе напред с 2. Последната започна при равенство - 61-61. След 76-75, в последните 3 минути двата тима се редуваха да повеждат с по 1 точка разлика, до момента, когато Лавринович бе фаулиран от Игор Ракочевич и вкара своя първи опит от линията за 79-79. След пропускът му от втория, топката попадна в гардът на ТАУ Зоран Планинич, но неговият стрелба със сирената, в опит да донесе победа на своите, бе неточен.

Продълженито вървеше равностойно до 84-85, когато отборът на Монтепаски направи своята серия от 9 безответни точки и поведе с 8 разлика, при по-малко от минута преди края. Въпреки отчаяните опити на Джеймс Сингълтън със свои успешни стрелби да навакса разликата в тези оставащи секунди, ТАУ не стигна до пълен обрат и загуби с 4 точки разлика.

За победата на Монтепаски, освен Лавринович и МакИнтайър, с голям принос бяха и Ромен Сато - с 15 точки, 9 борби и 5 отнети топки - и Бутси Торнтън, който вкара 14 точки. Шон Стоунрук добави 12 точки и 9 борби. Пийт Микъл вкара най-много за ТАУ - 16 точки, като овладя и 10 борби, Тиаго Сплитер реализира 15 точки, а Мирза Телетович - 14, от които 11 - в първите 8 минути. Кандидат-героят от последната минута на продължението Сингълтън събра общо 13 точки, Ракочевич - 10, а Пабло Приджони не бе много далеч от постижението на МакИнтайър със своите 11 асистенции.