Първи победи за Тони 7 и Септември 97

София и Славия изиграха много оспорван мач
04-07-2008 01:53

Момичетата (14) на Тони 7 записаха първа победа от финалите на дъжавното първенство, което тече вече трети ден в столичната зала „Триадица”. В първите два дни сливенските баскетболистки загубиха от БК София и Черно море Одесос, но в третия успяха да спечелят срещу Ахил със 74-60.

Съперничките се съпротивляваха в първите 30 минути, но в последната част се предадоха пред напористите действия на възпитаничките на старши треньора Ивайло Христов. Последните взеха частта с 25-15 и показаха завидна концентрация и мотивация в решителните моменти от срещата. Всичко това се случи в деня, когато София бе разтърсена от взривовете във военните складове в Челопечене, а състезателките на Тони 7 бяха от евакуираните в хотела си на Герена. Това обаче им подейства положително и те бяха крайно мобилизирани да спечелят днес.

Донимира Гяурова бе най-резултатна с 20 точки, а Деница Минчева най-после разкри потенциала си и завърши с дабъл дабъл – 17 точки и 12 борби. Постоянство вече трети мач демонстрира и Айлин Мустафова, която също се отчете с дабъл дабъл – 10 точки и 11 овладени топки.

Юлиана Каленска от Ахил бе най-резултатната състезателка на терена с нейните 22 точки, но тя направи 7 технически грешки като добавка към своята иначе добра статистика.

Утре Тони 7 среща един от големите фаворити за златните медали – Славия, а в последния ден от груповата фаза играят с отбора на Асеновец 2005. Победа в последния мач ще гарантира участие в разпределение на местата от 5-то до 8-мо.

В същата група Черно море Одесос постигна поредната си победа и вече трети ден не познава вкуса на загубен мач. Варненки с лекота биха Асеновец 2005 със 65-25. Златина Димитрова отбеляза 16 точки, а Радина Кордова и Веселина Димитрова добавиха по 12 точки за победителките.

В последната среща между БК София и Славия битката бе по целия терен. „Белите” контролираха срещата почти през цялото време, но състезателките на София въобще не се окязаха беззъби и на няколко пъти се връщаха в мача.

Първата петица на Славия поведе с 8 точки, а такъв бе резултата и на почивката. БК София намали разликата и 2 минути преди края на третата част поведе (59-58) след техническо нарушение на старши треньорът на Славия Надка Голчева. Оттам нататък обаче този момент от играта подейства изключително положително на баскетболистките в "бяло" и те набързо си върнаха сериозната преднина. Разликата дори стигна 17 точки в тяхна полза (63-80), но в последните 3:30 минути зрителите в зала „Триадица” въобще не скучаеха и наблюдаваха нов опит за обрат от страна на БК София. За тяхно съжаление времето не им стигна и това, което сториха бе загуба с почетното 82-87.

В петъчната програма се очаква с голям интерес срещата между Черно море Одесос и БК София, докато в последния ден от груповия етап Славия се изправя срещу Черно море.

В група А съставът на Рилски спортист буквално „изяжда” като на закуска своите съперници. Въпреки, че играят винаги в 9.00 часа от началото на състезанието, момичетата на Красимира Банова демонстрират много добър баскетбол и неслучайно са считани за един от кандидатите за златните медали. В третия ден Рилски спортист победи без особени затруднения Верея от Стара Загора с 84-49.

Този път Гергана Иванова отбеляза най-много точки – 17, а Кристина Пейчинова добави 14 точки и внушителните за тази възраст 7 асистенции. Въпреки, че игра само 14 минути, Марина Гелова отбеляза 10 точки, хвана 5 борби, подаде 3 завършващи подавания и отне 2 топки, което бе достатъчно да излезе начело в класацията за най-полезен състезател в тазгодишните финали.

Съставът на Септември 97 записа първа победа в състезанието след като надделя над Монтана 2003 със 64-54. За тима на Таня Гатева отново над всички бе Александра Джонева, завършила с 18 точки и 11 борби.

Победата на Септември 97 и загубата на Лукойл Нефтохимик от Дунав със 62-69 правят много интересен утрешния сблъсък между Септември и Дунав. При успех на софиянки е възможна тройна въртележка, в която отборът с най-добър коефициент ще играе на полуфинал и ще спори за медалите.

Надежда Спасова бе над всички в мача на отбора си с Лукойл Нефтохимик. Крилото завърши с 22 точки и 8 борби 95 в нападение). София Димитрова добави 15 точки, а за Лукойл Нефтохимик Станислава Мирчева постигна поредния си дабъл дабъл – 15 точки и 12 борби.