Овергаз шампион и при момчетата (14)
04-07-2008 21:42
След като се стана шампион и при по-малките, на минибаскет, сега Овергаз триумфира и с титлата при момчетата до 14 г. На финалния турнир за момчета, проведен в Русе, отборът, воден от треньорите Янко Янчев и Виктория Маринова, се наложи на финала над Черно море E-on (14) с убедителното 105-83.
За този финал, също както и за вчерашния полуфинал на Овергаз срещу Лукойл, се очакваше да бъде доста по-оспорван. Новите шампиони обаче категорично показаха, че са най-добре подготвени технически и физически, като почти всички момчета от отбора демонстрираха огромен потенциал. Те се оказаха твърде силни дори за впечатлилия с отлична отборна игра и голяма тактическа грамотност отбор от всепризнатата варненска школа. Така Овергаз (14) спечели титлата без загубен мач и с победна разлика от 22 или повече точки във всяка от седемте срещи, с изключение на полуфинала срещу Лукойл, спечелен с 13.
Въпреки по-голямата разлика накрая, днешния сблъсък с Черно море бе спечелен много по-трудно от отбора на Овергаз, отколкото вчерашното софийско дерби на полуфинала. Варненци също показаха много от това, което могат, и заради което бяха считани за едни от фаворитите на титлата, отбелязвайки цели 83 точки в мача. За тяхно съжаление обаче противникoвият отбор имаше ден в стрелбата (и въобще в заключителната фаза на атаките си) и твърде лесно преодоляваше характерната за тимовете от варненската школа агресивна защита, за да завърши с трицифрен точков актив. Имаше моменти обаче, в които младите "моряци" бяха на крачка от пълен обрат.
Срещата започна с едноминутно мълчание в памет на баскетболиста от школата на Черно море Денислав Русков, който също бе част от отбора до 14 г., но загина при пътна злополука на 21 март тази година. Тимът на Овергаз, както и в предните си 6 мача на финалите в Русе, започна много силно и до средата на първата четвърт вече водеше с 18-7. При 12-5 контраатака на софиянци бе завършена с впечатляваща забивка от Теодор Велчев и варненският тим изглеждаше в "нокдаун". Играчите на Черно море все пак се окопитиха и започнаха да бележат при своите нападения, но Овергаз веднага отговаряше с бързи, отлично завършвани контратаки. Все пак в края на четвъртината Антон Диков наниза отлична тройка със сирената и намали разликата до 7 точки - 27-20.
Вдъхновени от това и от присъствието въс втората си петица на героите от вчерашния полуфинал срещу Тигър Ямбол Деян Денчев и Мануел Поповски, "моряците" продължиха силната си серия (0-10) и в началото на втората част, с което намалиха до 27-25, а после разликата стана дори само точка при 28-27. Изнервен от това, че възпитаниците му в тези минути трудно преодоляваха здравата защита на варненци, Янко Янчев влезе в пререкание със съдиите и бе наказан с техническо нарушение. Черно море дори за момент поведе, при 28-30, но тогава пък се разигра ловешкият талант на Овергаз, крилото Георги Боянов. Благодарение на неговите мощни пробиви и успешни поднасяния, както и традиционно силната игра под коша на центъра Теодор Велчев, софиянци първо за броени секунди доведоха резултата от равенството до 38-31, а после и до внушителното 54-36 малко преди почивката. Все пак непримиримият отбор на Черно море E-on (14), наставляван от треньора Галин Стоянов, направи нова силна серия и намали до 54-42 на полувремето.
Третата четвърт започна "ударно" за варненци, подобно на втората, с два бързи коша (първият от тройката) на тежкото крило Денчев. Това обаче беше последният момент в мача, в който разликата падна под 10 точки. Вярно, Денчев наниза още една тройка и още два коша за уникалните 12 точки за 5 минути игра в началото на втората част (общо 27 точки за него в мача), но той играеше твърде индивидуално и беше нормално да дойдат и пропуските. Агресивната защита на отбора на Черно море пък започна да "издъхва" срещу устремните атаки на Овергаз.
Много силно второ полувреме за софийския отбор направи гардът Деян Карамфилов. Въпреки че е с година по-малък от повечето други играчи, той (не само в този мач, но и в по-голямата част от срещите на финалите в Русе) до голяма степен засенчи своя капитан и партньор в гардовата линия на Овергаз, националът за тази възраст Александър Христов. С три успешни наказателни удара на Карамфилов, отсъдени за фаул със сирената за край на третата част, отборът му поведе със 77-61. В последната четвърт вече всичко бе ясно, но играчите на Черно море не изневериха на принципите на варненската школа и продължиха докрай да гонят обрат, хвърляйки се здраво в защита. Карамфилов обаче "им скри топката", а той и съотборниците му продължиха да бележат от всякакви позиции, докарвайки разликата до крайните 22 точки.
За новите шампиони от Овергаз (14) трима се отличиха с по 20 или повече точки в този финален мач - Деян Карамфилов с 25, Теодор Велчев с 21 (плюс 14 борби) и Георги Боянов с 20 (плюс 12 борби). За Черно море E-on (14) Деян Денчев добави 15 борби към споменатите вече свои 27 точки, а с двуцифрен точков актив бяха също Антон Диков (15 т.) и Димитър Петров (11).
СРАВНЕНИЕ НА ПЪРВИТЕ И ВТОРИТЕ ПЕТИЦИ НА ДВАТА ОТБОРА
С бронзовите медали остана миналогодишният шампион на тази възраст Лукойл Академик (14), който на финала за трето място по-рано през деня разгроми Тигър Ямбол (14) с 81-52. Ямболии изиграха много по-слаб мач от вчерашния си полуфинал срещу Черно море. Показател за това е, че варненци показаха по-добри игри от младите "студенти" на този турнир (включително и ги разгромиха в директния мач в групата), но въпреки това тимът от Ямбол ги затрудни повече вчера, отколкото Лукойл днес.
Просто в днешния мач за бронза окончателно се потвърди максимата "една птичка пролет не прави", особено в колективен спорт като баскетбола. "Птичката" в случая е лидерът на тима на Тигър Ямбол Павлин Иванов. Той отново се опита да бъде човек-оркестър и почти сам да изнесе тежестта на игарата в атака, както и на борбата под кошовете за своя тим. За негово нещастие добър ден имаха двамата в подкошието за Лукойл - Димитър Димитров (с 21 точки в мача) и Георги Фунтаров (20 точки и 13 борби). Те бяха в двете различни петици на отбора си през първото полувреме, докато Иванов болезнено липсваше на Тигър Ямбол през втората четвърт. В нея Фунтаров властваше под кошовете и само за тези 10 минути Лукойл увеличи със 17 точки преднината си (общо 21 т. на почивката - 44-23).
Когато пък Димитров и Фунтаров се събраха заедно през второто полувреме, за Иванов стана твърде трудно хем да се бори с тях под кошовете, хем да "се вихри" по периметъра, както той си знае. Ямболският талант все пак вкара 5 тройки, но пропусна при опити за още 10 (общо стрелба от игра 8/24), а допусна и цели 7 грешки в срещата. Така въпреки своите 23 точки (всъщност - твърде малко в сравнение с 32 средно на мач до момента в турнира), той събра скромния коефициент 11 и това го свали в последния възможен момент от върха в класацията за MVP, в която бе водач от първия ден на турнира досега.
В мача за 5/6 място момчетата на Левски, водени от Иван Гогов, победиха със 109-70 домакина Дунав 2007, с треньор Руслан Русев. С този успех "сините" си взеха реванш (и то доста изразителен) за драматичната си загуба от домакините в неделя, в мач от предварителната група, с 89-87. Днес те подходиха по-сериозно, решени да не допускат нова подобна изненада, и показаха, че са по-класният отбор. Те изоставаха в резултата, и то минимално, само през първата четвърт, но в останалите 30 минути от мача доминираха над отбора на Дунав 2007, който явно се беше примирил с 6-ото място, само по себе си сериозен успех за русенския тим.
За Левски пореден отличен мач изигра Алекс Симеонов, записал 31 точки, 11 борби, 4 асистенции и 3 блока. Герасим Николов добави 20 точки, а Амар Тахирович и Венцислав Кашкин - по 18. За Дунав 2007 най-резултатен бе тежкият център Анатоли Иванов, който единствен от тима на домакините бе стабилен в завършващата фаза на атаките и реализира общо 20 точки.
В срещата за 7/8 място отборът на Доростол Силистра още веднъж затвърди добрите впечатления от играта си на тези финали, като победи този на Хебър Пазарджик с 81-53. Без голям потенциал, но с много старание и себераздаване, силистренци влязоха в първата осмица на България за тази възраст също толкова изненадващо, колкото и "комшиите" от североизтока Дунав 2007. Водените от Светлана и Лъчезар Тодорови момчета на Доростол имаха проблеми с пазарджишките си връстници само през първото полувреме, и най-вече през втората четвърт, когато стрелбата изобщо не им вървеше и преднината им на полувремето бе само 1 точка - 37-36. В оставащите 20 минути обаче силистренският отбор наложи волята си със силна игра в защита и вече по-успешна в нападение, за да стигне до разгромната победа с почти 30 точки и 7-ото място. За Доростол най-резултатен, както обикновено, бе Диан Христов с 26 точки, а Теодор Събчев се отличи с 10 борби под кошовете. За Хебър Дилян Павлов записа 14 точки, но и 14 грешки.
Медалите и купите на отборите от призовата тройка на финалите в Русе бяха връчени от националния селекционер на момчетата до 15 г. Георги Димитров и мениджърът на мъжкото направление към БФБ Христо Христов.
На снимката (от ляво надясно):
- Димитър Петров, капитан на сребърните медалисти Черно море E-on (14), с фотос на трагично загиналия Денислав Русков;
- Александър Христов, капитан на шампионите Овергаз (14), с купата за първо място;
- Димитър Димитров, капитан на бронзовите медалисти Лукойл Академик (14) и избран в идеалната петица на турнира, с купата за трето място;
- Павлин Иванов, капитан на Тигър Ямбол (14), най-добър реализатор на турнира, втори в класацията за MVP, избран в идеалната петица.
ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ВТОРАТА ФАЗА
КРАЙНО КЛАСИРАНЕ
ИНДИВИДУАЛНА СТАТИСТИКА ОТ ФИНАЛНИЯ ТУРНИР ЗА МОМЧЕТА (14)
ОТБОРНА СТАТИСТИКА ОТ ФИНАЛНИЯ ТУРНИР ЗА МОМЧЕТА (14)
ИНДИВИДУАЛНИ НАГРАДИ на BulgarianBasket.com
За този финал, също както и за вчерашния полуфинал на Овергаз срещу Лукойл, се очакваше да бъде доста по-оспорван. Новите шампиони обаче категорично показаха, че са най-добре подготвени технически и физически, като почти всички момчета от отбора демонстрираха огромен потенциал. Те се оказаха твърде силни дори за впечатлилия с отлична отборна игра и голяма тактическа грамотност отбор от всепризнатата варненска школа. Така Овергаз (14) спечели титлата без загубен мач и с победна разлика от 22 или повече точки във всяка от седемте срещи, с изключение на полуфинала срещу Лукойл, спечелен с 13.
Въпреки по-голямата разлика накрая, днешния сблъсък с Черно море бе спечелен много по-трудно от отбора на Овергаз, отколкото вчерашното софийско дерби на полуфинала. Варненци също показаха много от това, което могат, и заради което бяха считани за едни от фаворитите на титлата, отбелязвайки цели 83 точки в мача. За тяхно съжаление обаче противникoвият отбор имаше ден в стрелбата (и въобще в заключителната фаза на атаките си) и твърде лесно преодоляваше характерната за тимовете от варненската школа агресивна защита, за да завърши с трицифрен точков актив. Имаше моменти обаче, в които младите "моряци" бяха на крачка от пълен обрат.
Срещата започна с едноминутно мълчание в памет на баскетболиста от школата на Черно море Денислав Русков, който също бе част от отбора до 14 г., но загина при пътна злополука на 21 март тази година. Тимът на Овергаз, както и в предните си 6 мача на финалите в Русе, започна много силно и до средата на първата четвърт вече водеше с 18-7. При 12-5 контраатака на софиянци бе завършена с впечатляваща забивка от Теодор Велчев и варненският тим изглеждаше в "нокдаун". Играчите на Черно море все пак се окопитиха и започнаха да бележат при своите нападения, но Овергаз веднага отговаряше с бързи, отлично завършвани контратаки. Все пак в края на четвъртината Антон Диков наниза отлична тройка със сирената и намали разликата до 7 точки - 27-20.
Вдъхновени от това и от присъствието въс втората си петица на героите от вчерашния полуфинал срещу Тигър Ямбол Деян Денчев и Мануел Поповски, "моряците" продължиха силната си серия (0-10) и в началото на втората част, с което намалиха до 27-25, а после разликата стана дори само точка при 28-27. Изнервен от това, че възпитаниците му в тези минути трудно преодоляваха здравата защита на варненци, Янко Янчев влезе в пререкание със съдиите и бе наказан с техническо нарушение. Черно море дори за момент поведе, при 28-30, но тогава пък се разигра ловешкият талант на Овергаз, крилото Георги Боянов. Благодарение на неговите мощни пробиви и успешни поднасяния, както и традиционно силната игра под коша на центъра Теодор Велчев, софиянци първо за броени секунди доведоха резултата от равенството до 38-31, а после и до внушителното 54-36 малко преди почивката. Все пак непримиримият отбор на Черно море E-on (14), наставляван от треньора Галин Стоянов, направи нова силна серия и намали до 54-42 на полувремето.
Третата четвърт започна "ударно" за варненци, подобно на втората, с два бързи коша (първият от тройката) на тежкото крило Денчев. Това обаче беше последният момент в мача, в който разликата падна под 10 точки. Вярно, Денчев наниза още една тройка и още два коша за уникалните 12 точки за 5 минути игра в началото на втората част (общо 27 точки за него в мача), но той играеше твърде индивидуално и беше нормално да дойдат и пропуските. Агресивната защита на отбора на Черно море пък започна да "издъхва" срещу устремните атаки на Овергаз.
Много силно второ полувреме за софийския отбор направи гардът Деян Карамфилов. Въпреки че е с година по-малък от повечето други играчи, той (не само в този мач, но и в по-голямата част от срещите на финалите в Русе) до голяма степен засенчи своя капитан и партньор в гардовата линия на Овергаз, националът за тази възраст Александър Христов. С три успешни наказателни удара на Карамфилов, отсъдени за фаул със сирената за край на третата част, отборът му поведе със 77-61. В последната четвърт вече всичко бе ясно, но играчите на Черно море не изневериха на принципите на варненската школа и продължиха докрай да гонят обрат, хвърляйки се здраво в защита. Карамфилов обаче "им скри топката", а той и съотборниците му продължиха да бележат от всякакви позиции, докарвайки разликата до крайните 22 точки.
За новите шампиони от Овергаз (14) трима се отличиха с по 20 или повече точки в този финален мач - Деян Карамфилов с 25, Теодор Велчев с 21 (плюс 14 борби) и Георги Боянов с 20 (плюс 12 борби). За Черно море E-on (14) Деян Денчев добави 15 борби към споменатите вече свои 27 точки, а с двуцифрен точков актив бяха също Антон Диков (15 т.) и Димитър Петров (11).
СРАВНЕНИЕ НА ПЪРВИТЕ И ВТОРИТЕ ПЕТИЦИ НА ДВАТА ОТБОРА
С бронзовите медали остана миналогодишният шампион на тази възраст Лукойл Академик (14), който на финала за трето място по-рано през деня разгроми Тигър Ямбол (14) с 81-52. Ямболии изиграха много по-слаб мач от вчерашния си полуфинал срещу Черно море. Показател за това е, че варненци показаха по-добри игри от младите "студенти" на този турнир (включително и ги разгромиха в директния мач в групата), но въпреки това тимът от Ямбол ги затрудни повече вчера, отколкото Лукойл днес.
Просто в днешния мач за бронза окончателно се потвърди максимата "една птичка пролет не прави", особено в колективен спорт като баскетбола. "Птичката" в случая е лидерът на тима на Тигър Ямбол Павлин Иванов. Той отново се опита да бъде човек-оркестър и почти сам да изнесе тежестта на игарата в атака, както и на борбата под кошовете за своя тим. За негово нещастие добър ден имаха двамата в подкошието за Лукойл - Димитър Димитров (с 21 точки в мача) и Георги Фунтаров (20 точки и 13 борби). Те бяха в двете различни петици на отбора си през първото полувреме, докато Иванов болезнено липсваше на Тигър Ямбол през втората четвърт. В нея Фунтаров властваше под кошовете и само за тези 10 минути Лукойл увеличи със 17 точки преднината си (общо 21 т. на почивката - 44-23).
Когато пък Димитров и Фунтаров се събраха заедно през второто полувреме, за Иванов стана твърде трудно хем да се бори с тях под кошовете, хем да "се вихри" по периметъра, както той си знае. Ямболският талант все пак вкара 5 тройки, но пропусна при опити за още 10 (общо стрелба от игра 8/24), а допусна и цели 7 грешки в срещата. Така въпреки своите 23 точки (всъщност - твърде малко в сравнение с 32 средно на мач до момента в турнира), той събра скромния коефициент 11 и това го свали в последния възможен момент от върха в класацията за MVP, в която бе водач от първия ден на турнира досега.
В мача за 5/6 място момчетата на Левски, водени от Иван Гогов, победиха със 109-70 домакина Дунав 2007, с треньор Руслан Русев. С този успех "сините" си взеха реванш (и то доста изразителен) за драматичната си загуба от домакините в неделя, в мач от предварителната група, с 89-87. Днес те подходиха по-сериозно, решени да не допускат нова подобна изненада, и показаха, че са по-класният отбор. Те изоставаха в резултата, и то минимално, само през първата четвърт, но в останалите 30 минути от мача доминираха над отбора на Дунав 2007, който явно се беше примирил с 6-ото място, само по себе си сериозен успех за русенския тим.
За Левски пореден отличен мач изигра Алекс Симеонов, записал 31 точки, 11 борби, 4 асистенции и 3 блока. Герасим Николов добави 20 точки, а Амар Тахирович и Венцислав Кашкин - по 18. За Дунав 2007 най-резултатен бе тежкият център Анатоли Иванов, който единствен от тима на домакините бе стабилен в завършващата фаза на атаките и реализира общо 20 точки.
В срещата за 7/8 място отборът на Доростол Силистра още веднъж затвърди добрите впечатления от играта си на тези финали, като победи този на Хебър Пазарджик с 81-53. Без голям потенциал, но с много старание и себераздаване, силистренци влязоха в първата осмица на България за тази възраст също толкова изненадващо, колкото и "комшиите" от североизтока Дунав 2007. Водените от Светлана и Лъчезар Тодорови момчета на Доростол имаха проблеми с пазарджишките си връстници само през първото полувреме, и най-вече през втората четвърт, когато стрелбата изобщо не им вървеше и преднината им на полувремето бе само 1 точка - 37-36. В оставащите 20 минути обаче силистренският отбор наложи волята си със силна игра в защита и вече по-успешна в нападение, за да стигне до разгромната победа с почти 30 точки и 7-ото място. За Доростол най-резултатен, както обикновено, бе Диан Христов с 26 точки, а Теодор Събчев се отличи с 10 борби под кошовете. За Хебър Дилян Павлов записа 14 точки, но и 14 грешки.
Медалите и купите на отборите от призовата тройка на финалите в Русе бяха връчени от националния селекционер на момчетата до 15 г. Георги Димитров и мениджърът на мъжкото направление към БФБ Христо Христов.
На снимката (от ляво надясно):
- Димитър Петров, капитан на сребърните медалисти Черно море E-on (14), с фотос на трагично загиналия Денислав Русков;
- Александър Христов, капитан на шампионите Овергаз (14), с купата за първо място;
- Димитър Димитров, капитан на бронзовите медалисти Лукойл Академик (14) и избран в идеалната петица на турнира, с купата за трето място;
- Павлин Иванов, капитан на Тигър Ямбол (14), най-добър реализатор на турнира, втори в класацията за MVP, избран в идеалната петица.
ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ВТОРАТА ФАЗА
КРАЙНО КЛАСИРАНЕ
ИНДИВИДУАЛНА СТАТИСТИКА ОТ ФИНАЛНИЯ ТУРНИР ЗА МОМЧЕТА (14)
ОТБОРНА СТАТИСТИКА ОТ ФИНАЛНИЯ ТУРНИР ЗА МОМЧЕТА (14)
ИНДИВИДУАЛНИ НАГРАДИ на BulgarianBasket.com
Коментари