Рилски спортист е единствения сигурен полуфиналист

Рилски спортист на полуфинал
05-07-2008 00:54

Момичетата на Рилски спортист станаха първия и досега единствен полуфиналист от финалите на държавното първенство до 14 годишна възраст. Те спечелиха за четвърти пореден път от началото на турнира, този път срещу Монтана 2003 с 58-53. Така момичетата на Красимира Банова се изправят срещу Лукойл Нефтохимик от Бургас в битка за първото място в групата. Това обаче няма значение относно класирането им сред четирите най-добри на турнира. Има значение само дотолкова, колкото с кой отбор от другата група ще играят на полуфиналите.

Най-добрата състезателка в турнира досега Марина Гелова отбеляза 23 точки и хвана 12 борби, неин първи дабъл дабъл от досега изиграните срещи. Христина Тютюнджиева добави 12 точки, 8 отнети и 7 овладени топки.

За Монтана 2003 на ниво бе Мира Шкрибайло с 25 точки и 7 борби, но пък тя допусна също така и 7 грешки.

Лукойл Нефтохимик не допусна грешка срещу Верея Стара Загора и спечели с 59-42. победа утре срещу Рилски спортист ги вкарва в четворката, докато загуба ще ги остави на четвърто място в групата и продължаване в следващата фаза за разпределение на местата от 5-то до 8-мо.

В най-интересната среща от група А за деня Септември 97 трябваше да победи Дунав с 5 точки, за да се надява на евентуална въртележка между тях и Лукойл Нефтохимик. Те го сториха със 7 точки – 69-62 и сега ще се надяват бургазлийки да паднат утре от Рилски спортист, което ще ги прати на полуфинал срещу победителя от група В.

Коприна Рашова бе най-резултатна със 17 точки, а Александра Джонева добави 16 точки и 12 борби. Отличен мач изигра и Лора Василева с 12 точки (2 тройки), 2 отнети топки и 2 завършващи подавания.

За русенският тим както обикновено Джесика Георгиева бе на нужната висота и завърши с 16 точки и 7 овладени топки.

Срещата бе много интересна от самото начало, а още на почивката състезателките на Таня Гатева имаха нужния аванс (33-26). След три части обаче резултата бе само точка плюс (48-47) за Септември 97, което не бе достатъчно. Все пак те наложиха волята си в последната четвърт и накрая победиха с толкова, колкото им бе необходимо.

В група В Славия е единствения отбор без загубена среща след четири дни игра в зала „Триадица”. Този факт обаче не гарантира място на момичетата на Надка Голчева на полуфинал. Други два отбора може да ги задминат, но само при определени обстоятелства.

Утре „белите” играят с Черно море и от този мач зависи кои два отбора ще се класират на първите две места в групата. Загуба до 9 точки класира Славия на полуфинал като втори в групата, а загуба до 3 точки ги прави дори победители и ги праща срещу втория отбор от другата група.

За Черно море алтернативата е само победа, за да стигне до полуфинал, докато за София вариантите се свеждат до победа на Славия или загуба на същите с 10 и повече точки.

Днес Славия победи безпроблемно Тони 7 от Сливен със 70-41 след нов силен мач на Дора Севова. Нисичката баскетболистка отбеляза 24 точки (4 тройки) само за 24 минути на терена. Отново добре игра и Мартина Николова, завършила с 12 точки, 6 отнети топки и 4 хванати борби.

За Тони 7 Майя Великова бе единствената с двуцифрен актив (12 точки). Сливенските баскетболистки е нужно да победят утре Асеновец 2005, за да попаднат в осмицата.

Момичетата от Асеновград все още нямат записана победа, а днес загубиха от Ахил с 47-64. Това бе и първи успех за Ахил, а с най-голяма заслуга бяха Невена Христова с 15 борби и 13 точки и Юлиана Каленска с 14 точки, 5 борби и 4 завършващи подавания.

Черно море Одесос и БК София предложиха зрелищен мач в който накрая късмета бе на страната на софиянки. Те победиха с една точка разлика – 75-74 след продължение.

Варненският тим имаше 11 точки аванс на почивката, а на моменти той дори стигна 14 плюс в тяхна полза. Преди последната десетка Черно море Одесос водеше с 8 точки (53-45), но разигралите се състезателки на БК София успяха да изравнят и докараха срещата до продължение. В него отново варненки поведоха и дори имаха 4 точки аванс 73-69. Баскетболистките на БК София обаче не се предадоха и с малко повече концентрация в заключителните моменти измъкнаха ценна победа, която запази шансовете им за класиране в четворката.

Невероятен мач изигра високата само 160 сантиметра Ани Ле Фан от БК София. Плеймейкърът отбеляза 33 точки (4 тройки) и добави 4 асистенции, 4 овладени и 4 отнети топки. Катрин Величкова потвърди страхотната си форма и добави 16 точки и 9 борби преди да излезе за 5 лични нарушения.

За Черно море Одесос Ива Костова реализира 14 точки, Бисера Пешкова добави 13 и Кристина Костова 12. Решителна за загубата на варненки се оказа липсата на основния плеймейкът Веселина Димитрова, която напусна по-рано поради изчерпан лимит на лични нарушения.