Убедителна победа и срещу Македония

Девети успех на националите това лято (Gong.bg)
11-08-2008 21:12

Поредната си победа в приятелските мачове преди квалификациите за Евробаскет 2009 в Полша записа националния мъжки тим на България. Пред около 200 зрители в столичната зала „Универсиада” нашите състезатели спечелиха деветата си победа откакто Пини Гершон пое отбора. След успеха при закрити врати преди седмица (100-93) над състава на Македония, днес България, този път пред публика победи с далеч по-голяма разлика от 21 точки (100-79).

След едно равностойно първо полувреме, българите решиха мача в третата четвърт и в последната само узакониха голямата си победа. На почивката резултата бе равен 45-45, а македонците изглеждаха все още свежи и намираха пролуки в защитата на българските национали.

Капитанът Тодор Стойков даде „тон за песен” с две поредни тройки в началото на второто полувреме. Българските баскетболисти заиграха далеч по-добре в отбрана, което даде възможност за доста сполучливи бързи контраатаки. Освен това стрелбата от разстояние вървеше на нашите и съвсем закономерно те дръпнаха в резултата.

Македонските баскетболисти не издържаха на високото темпо, което момчетата на Гершон зададоха през вторите 20 минути. За разлика от първия мач, в който не си пролича много голямата разлика от старта на подготовката между двата състава, то в този мач ясно се видя как македонците постепенно издишаха във второто полувреме.

Амерканецът с български паспорт Ибрахим Джабер бе най-резултатен в българския лагер с 21 точки, а двамата ни най-добри български баскетболисти през последните години Филип Виденов и Стойков завършиха с по 18. Приятно впечатление отново остави с играта си Димитър Ангелов, вкарал 9 точки и хванал 3 борби. Деян Иванов пък игра само 16 минути, но вкара 14 точки (4 тройки) преди да напусне за 5 лични нарушения.

Друго за отбелязване е значителното време, което Божидар Аврамов получи днес, както бе и на последната среща с Белгия преди два дни. Той игра 17 минути, хвана 4 борби, вкара 2 точки, подаде 2 асистенции и отне също така 2 топки.

Първи мач с екипа на мъжкия тим това лято изигра и завърналия се от току що завършилия Евробаскет 2008 за младежи в Рига Чавдар Костов. Младока вкара на 2 пъти специалитета си от тройката и завърши с общо 8 точки.

Перо Антич пък вкара 17 точки за 29 минути за гостите, а центъра ан ФМП Железник Предраг Самарджийски бе единствения друг македонец с двуцифрен точков актив – 10. Седем баскетболисти на Македония вкараха от зоната за три точки, но нито един от тях не успя повече от един път да порази целта.

В тази приятелска среща лошо впечатление направи непрекъснатото оспорване на съдийските отсъждания на цялата македонската скамейка вместо да извлече максимума сблъсък преди истинските битки в квалификациите за европейското първенство догодина.

Победата е девета, откакто Пини пое тима. На два пъти националите победиха Македония, два пъти Белгия, веднъж Полша, два пъти младежите на България и по веднъж младите гарнитури на Македония и Румъния. Отборът има само една загуба, от Полша във Варшава.

На българския тим остават още два приятелски мача преди първата среща с Унгария на 20 август в зала Универсиада. В сряда и петък съперник ще бъде Румъния, а мястото на контролите ще бъде отново същата зала. Началото е 18.00 часа и в двете срещи.