Очаквана титла за САЩ, Русия взе бронза

САЩ станаха убедително първи (FIBA.com)
23-08-2008 22:52

Очакван завършек на женския баскетболен турнир на Олимпиадата в Пекин. Също както и при мъжете, женския отбор на САЩ нямаше особени проблеми със стигането си до финала, но за разлика от Леброн и компания, които ще чакат до утре, дамите се разправиха с Австралия с категоричното 65-92. Така спечелиха четвъртo поредно олимпийско злато.

В малкия финал, където домакините таяха частични надежди за бронза, Русия, предвождана от Беки Хамън ги натупа с 13 точки, без да се напряга много - 81-94.

Във финалния сблъсък, силите на австралийките стигнаха само за 10 минути.

След като изоставаха само със 7 точки (15-22) след първата четвърт, австралийките прекалено лесно свалиха гарда и се оставиха на американките. На полувремето резултатът бе 30-47, а след 30 минути игра все пак имаше малка разлика - 54-69. Дрийм Тийм все пак натисна педала в заключителната четвърт и довърши съперника за крайното 65-92.

Само Лорън Джаксън и Белинда Снел завършиха с двуцифрен точков актив, отбелязвайки повече от половината точки на своя тим. Джаксън наниза 20, а Снел остана с 15.

За САЩ четири състезателки минаха границата от 10 точки. Най-резултатна бе Кара Лоусън с 15 точки. Ветеранката Лиса Лесли и младата звезда Кандис Паркър добавиха по 14. Силвия Фоулс остана с 13, а лидерката на тима Тина Томпсън с 8 точки, 5 борби и 4 асистенции.

Мачът бе по-специален за Лиса Лесли, защото това бе нейното четвърто олимпийско злато.

"Борихме се здраво и заслужено победихме Австралия. За трета поредна Олимпиада играем срещу тях за златото. Представям тази страна откакто съм на 24 и съм горда че съм тук." добави звездата на САЩ.

"Толкова много от съотборничките ми са тук за първи път." каза Кара Лоусън. "Чуството е страхотно, имаме толкова добри играчи, доказахме, че сме отбор от 12 души."

В малкия финал пък четири рускини отбелязаха общо 63 точки, за да спрат устрема на Китай, и да се окичат с бронза след успех с 94-81. Беки Хамън наниза 22 точки и подаде 4 асистенции, за да спечели първия си олимпийски медал. Татяна Шчьоголева добави 15, а Мария Степанова остана също с 15, но и с 9 борби. Илона Корстин реализира 11.

За Китай Чен бе над всички с 26 точки.

"Изключително съм щастлива от постигнатото. След по-слабата ни игра срещу САЩ, днес се реванширахме. Борихме се докрай за всяка победа, и съм доволна, че повтаряме представянето си от Атина 2004." каза Илона Корстин.