Дунав Еконт спечели за втори път турнира "Русчукъ"

Дунав Еконт с купата на "Русчукъ"
01-10-2008 18:52

Победител във второто издание на приятелския турнир за жени "Русчукъ" е отново домакинът Дунав Еконт, с две победи от два мача - вчера над Берое 07, а днес - над Славия. Русенският тим, готвещ се за борба за нова титла в първенството и за ново участие в евротурнирите, се наложи над младия отбор от столицата с 93-60.

След този мач отново си останаха съмненията дали, след принудителното късно начало на подготовката, на Стефан Стефанов ще му стигне времето да вкара отбора си в необходимата игрова кондиция за предстоящите тежки битки на два фронта. Положителното за момичетата от Дунав Еконт и техният наставник е че все пак записаха две поредни победи след двете загуби на друг турнир (в Румъния), а това им донесе и нов трофей за тяхната витрина, макар и само от неофициално състезание.

Младият и перспективен състав на Борислава Мандур пък остави приятни впечатления с участието си. Дори срещу далеч по-опитния отбор на Дунав Еконт момичетата от Славия успяваха да бъдат равностойни в големи периоди от мача и загубиха с 33 точки разлика само заради няколко моментни срива в играта си.

След като снощи в мача с Берое 07 играта изобщо не й вървеше, днес, само 16 часа по-късно, Наталия Топалова бе напълно преобразена и с основна заслуга за победата на отбора домакин с 25 точки и стабилно присъствие в борбата под кошовете. Обратното важи за все още адаптираща се към новото място и новия си отбор американка Джейни Мичъл - вчера тя вкара 12 точки, а и показа отличен поглед върху играта, но днес многото грешки, които все още прави, не можаха да бъдат компенсирани от само 2 отбелязани точки. За домакините този път добре игра и новият капитан на отбора Зорница Костова (с 14 точки), много резултатна бе Анна Римпова (20 т.), а особено добри думи могат да се кажат за опитната Христина Минкова. Последната показа отлична форма за втори пореден мач, отбеляза този път 8 точки, но отново бе много полезна с присъствието си под самия кош. Новият плеймейкър на Дунав Еконт, чехкинята Вероника Бортелова и в двете срещи в Русе успешно организираше играта на отбора си, но рядко обстрелваше коша на противника (днес - с 2 точки).

За Славия добре се представиха двойката високи момичета под кошовете - Цветелина Николова (с 16 т.) и Лиляна Илиева (с 10). Двете се раздадоха максимално срещу далеч по-опитните Минкова, Топалова и Римпова, но пазени от тях бе нормално и да допускат доста грешки в нападение. Едва 18-годишната Стефка Николова продължава да впечатлява с играта си (днес с 12 т.) и обещава още по-голям прогрес през новия сезон, както и добро бъдеще на поста плеймейкър в националните гарнитури.

Кратките периоди на срив в играта на Славия, които позволиха на фаворита Дунав Еконт бързо да увеличава преднината си, бяха в началото на първата, после в началото на втората и особено в края на третата четвърт. В този свой трети период на доминация, действащият шампион на България "прекърши" младия софийски тим със здрава защита и борба под своя кош и бързи контраатаки, за да увеличи разликата за броени минути от 12 на 26 точки. В тези 10 минути Даниела Петева вкара всичките си 10 точки за мача, включително 2 тройки. В последната четвърт, при ясен победител в мача, Борислава Мандур пусна в игра най-младите състезателки от своя и без това млад отбор и логично пасивът им се увеличи с още 7 точки за крайните 33.

Дунав Еконт – Славия 93-60 (25-18, 23-18, 23-9, 22-15)

Дунав Еконт: Бортелова 2, Костова 14, Джамбазка 8, Минкова 8, Топалова 25, Римпова 20, Мичъл 2, Петева 10, Денчева 0, Спасова 0, Митева 4

Славия: Аладжова 1, Горецова 9, Ст.Николова 12, Цв.Николова 16, Илиева 10, Делева 4, Кънчева 2, Дечева 4, Тенчева 2, Божкова 0, Дикова 0, Виденова 0