Загуба за Левски на старта на Еврохолд Балканската лига

Хол вкарва за Левски (сн. Ива Иванова)
09-10-2008 21:51

Отборът на Левски започна с разочароваща загуба участието си в Еврохолд Балканската лига, след като водеше в резултата, но му бе вкарана тройка в последните секунди. За гостуващият сръбски тим Мега Хипо Лизинг пък може да се каже, че съдбата му върна това, което му взе преди два дни в "Арена Самоков" на мача на откриването на лигата. Тогава сърбите бяха победени от другия български представител в Група B - Рилски спортист - също с тройка в самия край. Мачът тази вечер обаче завърши в редовните 40 минути, а крайният резултат след фаталната тройка на Мирослав Маркович е 80-81.

Нищо не предвещаваше подобен изход през първото полувреме на мача и особено през първата четвърт, когато Левски тотално надиграваше съперника си и имаше комфортна преднина, достигаща до над 10 точки. Целият отбор на "сините" (в бели екипи в този мач) играеше добре, но с особена заслуга за това бяха двама играчи. Единият е американският гард Маркъс Хол, който през тези двайсет минути (особено през втората четвърт) бе неудържим за сърбите и нижеше кош след кош, отбелязвайки цели 15 точки до почивката. Другият, който заслужава особено добри думи, е Стефан Георгиев. "Торо" се справяше отлично в защита и в борбата под коша срещу основния център на гостите Урош Николич, който бе създал много главоболия на Рилски спортист във вторник, но сега бе обезличен от прекия си пазач. В същото време Георгиев бе стабилен в завършващата фаза на атаките под самия кош, като още в първата четвърт вкара 4 коша, третият от тях с мощна забивка.

Благодарение на добрата игра на двамата Левски поведе с 21-13 след първата четвърт. После успя да задържи преднината си до края на полувремето, въпреки че и сръбският тим се поокопити и през втората четвърт завършваше доста повече от атаките си с успех. Така двата отбора се оттеглиха на почивка при 42-34.

Третата четвърт обаче започна много лошо за Левски, чиято защита бе "разнищена" от гостуващия тим. Мега Хипо Лизинг започна това второ полувреме със серия 0-7, за да намали разликата до само 1 точка - 42-41. Едва тогава, с една тройка на младия Павел Иванов, "сините" успяха да възстановят част от аванса си - 45-41. Силната игра на сърбите обаче продължи и точно в средата на третата четвърт те успяха да изравнят (47-47), а малко след това и да поведат (47-49). Крилото Мирослав Маркович и гардът Игор Мияйлович от гостуващия тим вече бяха с двуцифрен точков актив, а до името на Маркъс Хол все така продължаваше да си стои числото 15. Българските играчи не можеха да измислят как да спрат тези на Мега Хипо Лизинг, които направиха нова серия от безответни точки, този път цели 10, за да поведат с 47-53. До края на частта преднината им стигна дори до 8 точки и така след 30 минути игра Левски вече губеше с 55-63.

"Сините" обаче бяха решили да не се предават и в последната четвърт направиха всичко възможно да обърнат мача. За по-малко от 3 минути те намалиха пасива си до 1 точка - 65-66. После тройка на Мияйлович отново донесе 4 т. преднина за гостите, която стигна и до 6 при 67-73. Левски, въпреки натрупаните много лични нарушения на основни играчи, отново се пребори да се върне в мача - 72-73 при оставащи по-малко от 2 минути до края. Тогава дойде нов неприятен момент за домакините - кош на Душан Цветкович, придружен с нарушение срещу него на Стефан Георгиев. Така резултатът стана на 72-76, а Торо трябваше да напусне за 5 фаула, което остави Левски без изявен център. Въпреки това, след два коша на американеца Хол българският отбор показа характер и стигна до изравняване - 76-76, а след това дори поведе със 78-76 и 80-78 с нови 4 точки (този път от наказателни удари) на Маркъс Хол. Неговите усилия в нападение обаче се оказаха недостатъчни, след като при последната атака на гостите защитата на Левски допусна груба грешка - остави Маркович сам на линията за три точки и той не пропусна да порази коша (трета тройка за него в мача) и да донесе победата на своя тим - 80-81.

За Левски Маркъс Хол завърши с 26 точки и отличните за ръста си 10 борби. С дабъл дабъл са и Стефан Георгиев - 18 точки и 14 овладени топки - и Станислав Славейков - съответно 10 и 10.

За Мега Хипо Лизинг с най-голям принос за успеха са вкаралият победната тройка Мирослав Маркович - 19 точки и 3 борби и Игор Мияйлович с 19 точки (също три тройки) и 5 борби.