Трудна победа за Черно море срещу ЦСКА

Радионов в основата на успеха
11-10-2008 20:41

Отборът на Евроинс Черно море записа трудна победа на старта на Националната Баскетболна Лига. По рано днес в зала „Христо Борисов” във Варна те се наложиха с 11 точки разлика над ЦСКА - 83-72, но до този успех не се стигна никак лесно.

„Червените” от София се държаха до 69-69, но в последните три минути от срещата допуснаха 14, а вкараха само 3 точки. Главен виновник за успеха на Евроинс Черно море е Юлиан Радионов, който за 14 минути игра отбеляза 3 тройки и се справи в защита срещу най-добрия състезател на гостите Йордан Бозов.

18 секунди бяха изминали от срещата, когато Крум Дойчинов отбеляза първия кош в новото първенство за сезон 2008/09. Минута по-късно Кори Макинтош отбеляза първата си тройка и Евроинс Черно море поведе в срещата. Двата отбора си размениах на няколко пъти водачеството в тази първа четвърт и все пак домакините я спечелиха с 27-24.

Разликата набъбна до +9 в 13-та минута (35-26), но тогава дойде времето за гостите да покажат, че не са чак толкова лоши. Те направиха серия от 13-2 и поведоха с 37-39 минута и 50 секунди преди почивката. На полувремето ЦСКА колкото и изненадващо да звучи имаше преднина от 3 точки – 42-45.

Евроинс Черно море започнаха бурно вторите двадесет минути и по средата на третата част поведоха с 8 точки след серия от 14-3. ЦСКА нямаше никакви намерения да се предава и се върна в мача като накрая на тази четвърт успя да намали до само 1 точка 63-62.

Гостите стояха добре до 4.46 минути преди края, когато Живко Стоянов изравни за 69-69, а след това последваха няколко безупесшни атаки на двата тима. 3.03 преди края Желко Бойович изведе своя тим напред за 71-69, а веднага след него Радионов отбеляза две поредни тройки, разделени от кош на гръцкия гард Никос Бохоридис. В следващата атака отново кош на бившия играч на Левски направи разликата 79-71 минута и 5 секунди преди финалната сирена. Освен кошове, Радионов хвана и борба в защита след която кош на Бойович изведе „моряците” с двуцифрена преднина 46 секунди до края на мача (81-71). В последните атаки наказателен удар и кош на Александър Янев оформиха крайното 83-72 за варненци, първи техен успех в Националната Баскетболна Лига и първа победа на Даниел Димитров в официален шампионатен мач за Евроинс Черно море

Бойович бе най-резултатен за домакините с 23 точки (5 тройки), а Макинтош реализира 17 (3 тройки) и подаде 4 асистенции за победителите. Янев и Радионов останаха с по 11 точки.

За ЦСКА Бозов не успя да отбележи нито една тройка в петте си опита, но въпреки това завърши с най-много на терена в зала „Христо Борисов” – 28 точки. Дабъл дабъл направи Крум Дойчинов – 16 точки и 12 борби, а Стоянов и Бохоридис добавиха по 10 точки.

За ЦСКА не играха двамата нигерийци, както и двамата сърби, които все още нямат уредени документи за работа в страната. Освен тези проблеми извън терена, „червените” показаха лоша стрелба от тройката – само 1 от 23 или 4.35 %, което на практика им костваше двубоя. По всички други показатели те не отстъпваха на варненци, а дори в стрелбата за 2 точки превъзхождаха значително съперника си – 30/43 или близо 70 %.

Следващата седмица отборът на Евроинс Черно море стартира с участието си в Балканската лига като в сряда посреща сръбския Раднички Крагуевац. По-късно в събота гостуват в Ямбол, докато ЦСКА ще гони първа победа в лигата срещу Сливен в София следващата неделя.