Дунав 2007 зарадва новия си треньор с победа

Калоян Костов най-резултатен за победителите
17-11-2008 01:32

В първият мач след привличането на Росен Барчовски за старши треньор, отборът на Дунав 2007 се наложи на свой терен над софийския Славия Термострен с 82-78. Това бе втори пореден успех за русенци, след двете загуби, с които започнаха първенството в А група. Те не позволиха на съперника си да поведе в резултата нито за момент в този мач, но заради многото си допуснати грешки така и не можаха и да поведат с повече от десетина точки разлика и накрая се задоволиха с минимална победа.

Току що пристигналият Барчовски вече бе на скамейката и чертаеше тактиката на новия си тим, съвместно с досегашния старши треньор Николай Господинов. От новата седмица той започва да води и подготовката на отбора, а при тежкото гостуване в Ботевград следващата неделя Барчовски изцяло ще поеме "кормилото" на тима в ръцете си. Господинов, който се оказа основният инициатор на поканата към известния специалист да застане начело на русенския тим, занапред ще изпълнява ролята на играещ помощник треньор. Всъщност още във второто полувреме на този мач срещу Славия той се появи в игра (за първи път този сезон) и с 6 точки и 5 борби за 15 минути помогна на младите си съотборници за успеха.

А това, че ще тъсят задължително този успех срещу софиянци, играчите на Дунав 2007 показаха още в началото на срещата в зала "Дунав". Мотивирани допълнително от присъствието на новия си настваник на пейката, с желание да се покажат пред него в най-добра светлина, те през цялата първа четвърт се опитваха да поведат решително в резултата. Всеки път, когато дръпнеха с няколко точки обаче, след свои грешки допускаха тимът на Славия да изравни. Софиянци направиха това четири пъти - при 3-3, 7-7, 10-10 и 13-13. Все пак в края на частта домакините записаха серия от 7 безответни точки, с която поведоха с 20-13 след 10 минути игра.

През втората част авансът на Дунав 2007 стигна и до 13 точки (най-голямата разлика в мача), благодарение най-вече на силната игра и точна стрелба на единствения по-опитен в състава - Калоян Костов. Русенецът наниза 4 тройки и до почивката вече имаше 17 точки в актива си. Добре се представяше и тежкото крило Владимир Николов "Фифти", който при по-добри възможности опитваше и своя специалитет - забивките. Почти края на полувремето русенският тим водеше с разлика около 10 точки, но в крайна сметка, след точни стрелби на Йовчо Атанасов и Момчил Петров в две поредни атаки Славия Термострен намали пасива си на само 5 и двата тима се оттеглиха на почивка при 46-41.

В началото на второто полувреме столичани успяха да стопят разликата дори до само 3 точки. В игра за Дунав 2007 обаче се бе включил и Господинов, който внесе така необходимата рутина и стабилност в подкошието и така отборът му не позволи да се стигне до пълен обрат. Атакуващият гард на Славия Йордан Янков играше силно и редовно бележеще, но той и съотборниците му продължаваха да бъдат в ролята на догонващи, изоставайки с разлика между 5 и 7 точки през по-голямата част от третата четвърт. В нейния край, след тройка на Момчил Петров те се доближиха само на точка пасив при 62-61, но Дунав 2007 отново дръпна - 66-61 след 30 минути игра в мача.

Силно второ полувреме за русенци правеше плеймейкърът им, младежкият национал Кристиян Борисов. Именно с негов отличен пробив (за 70-63) и веднага след това тройка (73-63) хората на Барчовски и Господинов отново си осигуриха по-комфортен аванс, който им стигна за победата в оставащите точно 8 минути. Дори когато домакните грешаха, играчите на Славия им "връщаха жеста" и до края не успяха да се доближат на по-малко от 6 точки от Дунав 2007. По-почетната разлика от 4 точки, с която загубиха, бе оформена след рядко срещан (но вече втори през последните два дни; справка - Асен Великов срещу Лукойл) точен шут от собствената половина на Йовчо Атанасов, когато всичко вече бе решено и той метна топката към съперниковия кош с финалната сирена.

За Дунав Калоян Костов завърши с 22 точки и общо 5 точни стрелби от тройката. Кристиян Борисов записа общо 20 точки, 6 асистенции, 5 отнети топки и 3 борби. Владимир Николов пък се отчете с 13 точки и 7 борби.

Най-резултатен за Славия и въобще в мача бе Йордан Янков с 23 точки. Той подаде и 4 асистенции, но и допусна 7 грешки. Останалите четирима от стартовата петица на гостите също записаха двуцифрен точков актив (Момчил Петров и Любомир Жечев се отличиха с по 3 вкарани тройки), но и грешаха твърде много, а освен това отстъпваха в борбата под кошовете.