Пета победа за Видабаскет

Николай Балев
30-11-2008 23:57

Видабаскет се наложи като домакин срещу единия от двата отбора от Русе, които учасстват в мъжката А група – Дунав. Най-стабилният отбор до момента в мъжката А група след Балкан и Черноморец трябваше доста да се потруди за успеха срещу днешния си съперник. След игра на приливи и отливи в края на мача все пак на таблото имаше резултат 84-79 - победа за Николай Балев и компания.

Мачът започна с много технически брак на домакините, което позволи на русенци да вземат инициативата и поведат в резултата. Макар и без двама основни състезатели – Иван Друмев и Калоян Попов, те бързо се възползваха от тази възможност и по средата на първата четвърт имаха аванс от 10 точки – 7-17. Видинските баскетболисти обаче успяха да заличат част от преднината на гостите и в края на частта вече губеха само с 4 точки – 23-27.

Играчите на старши треньора Красимир Генов набързо успяха да се „съвземат” и още през втората четвърт показаха, че до изненада едва ли ще се стигне. За това помогна и контузията на Борис Стоянов, един от основните състезатели на гостите и изпълняващ функцията играещ треньор, който напусна терена след разтежение в 14-та минута. Домакините успяха да обърнат мача, спечелвайки втората част с цели 12 точки разлика, което им даде преднина от 8 преди да се оттеглят за почивката – 49-41.

Веднага след нея, в третата четвърт видинските баскетболисти решиха изхода от двубоя. Балев поведе Видабаскет към нова победа и точно срещу голяма част от бившите си съотборници от Алвина, които сега играят в Дунав. Видабаскет спечелиха тази част с 27-16 и след 30 минути игра имаха солиден аванс от 19 точки 76-57.

Около 700 зрители в зала „Фестивална” очакваха срещата да се доиграе през последната част, но се случи ситуация, много сходна на тази от първата част, която можеше да се окаже фатална за домакините.

Старши треньорът на домакините Красимир Генов даде шанс на всички баскетболисти да влязат в игра, а от своя страна баскетболистите на Дунав се опитаха да се върнат в срещата и не се предадоха. Гостите вкараха 22 точки срещу само 8 за домакините, но това се оказа недостатъчно за пълен обрат в мача. В крайна сметка домакините спечелиха с 84-79, а това бе тяхната пета победа от общо шест изиграни срещи.

В редиците на домакините отново най-добър бе Николай Балев, който записа редовния си дабъл дабъл – 24 точки и респектиращите 17 борби, а също добави и 3 асистенции. Ивайло П.Илиев този път влезе като резерва, но вкара 15 точки и хвана 8 борби. Други трима състезатели на домакините добавиха по 12 точки - Теодор Киров, Александър Войнов и Юлиан Колев.

За гостите най-резултатен бе Венелин Първанов, завършил с 31 точки и 3 борби. Играещият треньор Борис Стоянов и младият Симеон Савов отбелязаха по 11 точки.

Видинчани доминираха в подкошието, където хванаха 45 срещу само 13 борби за съперника. Те обаче допуснаха 22 срещу само 8 технически грешки за Дунав и това може би спаси гостите от по-голямо поражение.

След този кръг Видабаскет дели 2-3-то място с Черноморец Бургас като и двата тима имат актив от 5-1. Дунав пък са на предпоследната, девета позиция със само един спечелен от шестте си мача до този момент.

Следващата седмица Видабаскет пътуват до София за мач срещу Славия Термострен, а русенци посрещат НСА в зала „Дунав” и ще търсят втори успех в шампионата.