Берое 07 с престижна победа

Латаша Байърс с 33 точки и 12 борби
14-02-2009 23:05

Отборът на Берое 07 направи заявка, че може да се бори за нещо повече през този сезон. На свой терен той нанесе първо поражение за сезона на Дунав Еконт. Нещо, което до този момент не се отдаваше дори и на другия голям претендент за титлата – Лукойл Нефтохимик. За последно старозагорки бяха победили днешния си съперник преди почти две години, когато в решителен мач за 3/4 място се наложиха със 87-81 и завоюваха бронзовите медали в шампионат 2006/07. От тогава до сега русенки имаха 5 поредни победи в шампионата и две в приятелски турнири, но днес Берое 07 ги надигра с 88-82 след петминутно продължение.

Въпреки победата днес, Берое 07 няма да може да попадне в голямата четворка за втората фаза на шампионата. Тимът е с 8 победи, колкото има и Миньор Перник, но старозагорският отбор ще почива в последния кръг от първия дял на шампионата, докато перичанки посрещат Славия у дома и, дори да загубят, пак те ще се класират между четирите най-добри тима след този етап. Това е така, защото в мачовете помежду си Миньор Перник два пъти победи Берое 07.

Срещата започна оспорвано, а до 4-ата минута двата тима си размениха лидерството в мача на няколко пъти, но след като Латаша Байърс вкара за 8-7, до края на двубоя нейният отбор не го изпусна повече. Три минути преди края на първата част хърватката Катарина Мърчела намали на 14-13, но благодарение на Байърс и Катя Кордова, вкарали 9 поредни точки, Берое 07 дръпна с 10 разлика след 10 минути игра – 23-13.

Втората и третата части бяха аболютно равностойни, като за това говори и самият факт, че и двете завършиха наравно – 15-15 и 22-22. Все пак може да се отбележи, че в началото на второто полувреме домакините успяха да поведат с най-голямата разлика в мача – 13 точки (43-30). После разликата бе намалена до само 2 точки (47-45), но силна серия на старозагорки отново ги изведе с двуцифрен точков актив отгоре след 30 минути игра (60-50).

В последната четвърт отново стана оспорвано и се стигна до драматичен финал на редовното време. Минута и 7 секунди безпорно най-добрата състезателка на терена Латаша Байърс извърши петото си лично нарушение и напусна играта при 71-66 за своя отбор. Мърчела вкара два пъти по два наказателни удара (общо 4), разделени от кош на Катя Кордова и 35 секунди преди финалната сирена резултата стана 73-70 за Берое 07. Последва тайм аут за наставника Георги Божков, след който двата тима си размениха няколко грешки преди Вероника Бортелова да изравни от тройката за 73-73.

В петминутното продължение, въпреки липсата на Байърс, Берое 07 изтръгна победата. Кордова вкара първите 6 точки за отбора, последва и кош на Златина Калоферова, преди Анна Римпова да намали от тройката на 81-79. В ответната атака и Мария Желязкова вкара тройка за 84-79, а минута и половина преди края на продължението гостуващият отбор намали на 84-82. Оттук до края на мача обаче единствените реализирани точки дойдоха в полза на тима на Берое 07, който накрая ликуваше с 88-82.

Безспорно играч на мача бе ексцентричната американка Латаша Байърс, вкарала 33 точки и хванала 12 борби за 36 минути игра. Тя завърши с коефициент 35. Отлично й помагаше Катя Кордова, която отбеляза 27 точки и добави 6 борби и 5 завършващи подавания.

За гостенките Наталия Топалова завърши с 21 точки преди да напусне за 5 лични нарушения.