Черно море бие с 16, добри шансове за реванша

(Снимка: Balkanleague.net)
25-02-2009 21:16

Евроинс Черно море стана единият от двата български отбора, спечелили тази вечер с точно 16 точки разлика първите си мачове от четвъртфиналите на Еврохолд Балканската лига. "Моряците" се наложиха над македонския си съперник Фершпед Работнички със 78-62 и могат да гледат с умерен оптимизъм към реванша в Скопие след точно една седмица. Ако тогава те не загубят с повече от 15 точки, варненци ще срещнат в полуфинала от Файнъл Фор победителя от сблъсъка Мега Хипо Лизинг - Суислайън Таково. Ако успеят да стигнат до там, има вероятност Черно море да получи и домакинството на тази Финална четворка и да играе в нея пред собствените си фенове във Варна.

Сръбският треньор на варненския тим - Предраг Бадняревич - бе подготвил изненада за своя колега Марин Докузовски. Стартовият състав на Черно море бе съвсем неочакван и напълно различен от тези в предишните мачове, като този път място в него бе получил току що навършилият 19 години атакуващ гард Васил Кьосев. До момента той не бе играл нито една минута в Балканската лига, а в българското първенство имаше средно под 2 минути в 4 мача, без нито една отбелязана точка. Той записа първите си две точки в официален мач този сезон не къде да е, а на четвъртфинал в Балканската лига, вкарвайки за 9-2 в средата на първата четвърт. Друга новост в стартовата петица на домакините бе включването още отначало на центъра Душан Йелич-Куцопулос, за първи път откакто бе привлечен в тима на 5 февруари. Именно той пък изигра отлична първа четвърт и реализира 9 от 19-те точки на своя отбор в нея.

Както се вижда от казаното дотук, изненадващите тактически ходове на Бадняревич явно изиграха своята роля - до средата на първата четвърт отборът му поведе с вече споменатите 7 точки, а след края й водеше със 10 - 19-9. Докато герой на първите 10 минути бе Йелич, героят на цялото първо полувреме с изявите си в нападение бе доста по-традиционен - Кори Макинтош. Американският гард, който е най-добрият реализатор и на цялата Балканска лига досега, вкара 6 точки в първата и още 4 във втората, за да оформи двуцифрения си актив на полувремето. Бразилският център Атила Сантош се бе включил от пейката в началото на втората част и за 10-те минути до почивката записа 8 точки, борба и асистенция. Цели 9 овладени борби пък имаше крилото Желко Бойович за първите 20 минути.

Евроинс Черно море продължи да играе добре и в защита, но особено силни бяха изявите на варненци в предно поле, където те си изпросиха доста фаулове. Така, след добра стрелба от наказателната линия, преднината им стигна до 17 точки в края на първото полувреме - 41-24.

В началото на второто домакините продължиха добре и авансът им скочи дори до над 20 точки при 45-24 и 50-27. Македонците обаче нямаха никакво намерение да се предават, въпреки че бе ясно, че ще загубят мача във Варна. Те се бореха за всяка точка, която можеше да се окаже решаваща за шансовете им в реванша на техен терен. Македонският национал Диме Тасовски и гардът Огнен Стояновски бяха доста резултатни във втората половина на третата четвърт и така те и съотборниците им не позволиха на Черно море да дръпне с повече от тези 20-ина точки, въпреки продължаващата добра игра на Макинтош. Третата част завърши при 63-43, а силната серия на гостите, започнала в нейния край, продължи и до средата на четвъртата.

В тези минути балансът бе 1-13 в тяхна полза и преднината на "Моряците" опасно намаля до само 11 точки - 64-53. Но играчите на Черно море отново се разиграха в подкошието на Работнички и започнаха пак да печелят фаулове. После пък Юли Радионов и Желко Бойович "заковаха" две бързи тройки и, въпреки че и гардът на гостите Александър Угриноски вкара една между тях, разликата отново скочи до 16 точки. "Стрелбището" от зоната за три точки стана тотално, когато и центърът на Работнички Тони Симич вкара от там (за трети път в двубоя), но веднага след това направи и пропуск. След още няколко изпълнения от фауллинията и тактическо надиграване с прекъсвания и на двамата треньори, мачът завърши при това 78-62, което запазва шансове и на Работнички, и на Черно море за крайната победа. Все пак на теория фаворит преди втория мач е българският представител.

Кори Макинтош, който бележеше средно по над 25 точки на мач в Балканската лига, сега отново бе резултатен за своя тим, макар и този път с актив под 20 точки - 18 тази вечер, със стрелба 5/11 от игра и 7/8 от наказателни удари. Душан Йелич добави 15 точки за успеха, Желко Бойович постигна чудесен дабъл дабъл с 12 точки и 15 борби, а Брайс Шелдън допринесе с 12 точки, включвайки се от пейката.

За гостите само Огнен Стояновски и Диме Тасовски бяха с двуцифрен актив - съответно 15 и 12 точки.