Черно море с успешен първи мач след треньорската смяна

Черно море даде заявка за излизане от кризата
20-03-2009 20:03

Отборът на Евроинс Черно море започна по най-добрия начин ерата "След Бадняревич", като в първия си мач след напускането на сръбския треньор зарадва феновете си във Варна с убедителен домакински успех - 100-78 срещу Рилски спортист. "Моряците" имаха 2-3 много силни периода от по няколко минути, в които дръпваха сериозно в резултата и след последния от тях, в третата четвърт, те решиха мача в своя полза. Гостите пък отново доказаха, че може би парадоксално, имат по-постоянни изяви в едно силно международно състезание като Балканската лига, отколкото във вътрешното ни първенство.

След тази своя победа варненският отбор се изравни по актив (9-7) със съперника си в борбата за третото място в класирането на Националната баскетболна лига - Спартак Плевен. След загубата си пък тимът на Рилски спортист остава пети с баланс 7-9.

Отборът на Черно море, преживял толкова много катаклизми напоследък - всички тези разочароващи резултати и треньорски рокади - започна колебливо. Домакините изоставаха с 5 точки още преди края на първата минута и в средата на първата четвърт пасивът им вече се движеше около 7-8 точки. При 20-27 обаче дойде първата криза в играта на Рилски спортист и варненци се възползваха от нея, за да намалят разликата до само точка - 27-28 след 10 минути игра.

Първите 2 минути на втората част бяха равностойни, но от 32-34 Черно море прати съперника си в "нокдаун" със серия 15-3 точки. Единственият кош за гостите в тези минути (от 12-ата до 16-ата на двубоя) бе една тройка на Драгослав Папич. Все пак Рилецо се разписа отново с кош на Травис Питърсън за 47-39 и така за малко свали пасива си под 10 точки. Той обаче отново стана двуцифрена и стигна дори 14 точки при 56-42. След тройка на Бранко Миркович, но и кош на Атила Сантош секунди преди сирената, двата тима се оттеглиха на почивка при 58-45. За Атила това беше 16-а точка само за 11 минути отлична игра през това първо полувреме, и то след включване от пейката. Капитанът Симеон Ценов също бе вече с двуцифрен актив (12), докато за гостите също толкова силни първи 20 минути бяха изиграли Травис Питърсън (15 точки, 2 тройки) и Иван Лилов (13 точки), но двамата получаваха доста по-малко подкрепа от съотборниците си.

Третата четвърт, подобно на втората, започна равностойно и "Моряците" продължиха да водят с 12-13 точки до 24-ата минута. Тогава Питърсън и Богдан Боев вкараха съответно 3 и 2 точки, за да свалят отново изоставането на отбора си до едноцифрена стойност - 64-55. После и Левен Белберов реализира кош, с който намали разликата до само 7 точки, но последва нова и този път фатална за Рилски спортист успешна серия на домакините - 14 безответни точки за над 20 разлика - 78-57. В основата на този подем на Черно море бяха успешните изяви на триото чужденци - Атила Сантош, Кори Макинтош и Брайс Шелдън, както и добрата игра на целия варненски тим защита. Рилецо все пак вкара последните 6 точки в края на третата четвърт - 78-63, но дори и така четвъртата бе по-скоро протоколна. В нея и двата тима просто доиграха мача, като в един момент разликата бе временно намалена до 12 точки, но после отново скочи и накрая стигна до 22 (100-78).

Над всички в мача бе резервата Атила Сантош, чийто точков актив в крайна сметка бе 28, за също толкова игрови минути. Той овладя и 12 борби за отличния си дабъл дабъл - общо 11-и за него през сезона и 7-и в НБЛ. Симеон Ценов завърши с 16 точки за победата на "Моряците", а Кори Макинтош и Брайс Шелдън добавиха по 14. Центърът на гостите Травис Питърсън изигра един от силните си мачове през този сезон. Неговите 24 точки (4 тройки) с добра успеваемост на стрелбата от игра - 8/11, плюс 8 борби, обаче не бяха достатъчни за по-добро представяне на отбора му. Все пак Бранко Миркович и Иван Лилов също завършиха с двуцифрен точков актив - съответно 13 и 15.

Сега играчите на Черно море ще гледат с далеч повече опитимизъм към следващите си мачове и остатъка от сезона, в който могат да се "отсрамят" само с евентуално успешно представяне в Националната лига. Тези на Рилецо пък трябва бързо да забравят това поражение във Варна и да се настроят за далеч по-добра игра във Финалната четворка на Балканската лига, на която са домакини идната седмица.