Рилски спортист – шампион на Балканската лига

Рилски спортист покори Балканите
25-03-2009 19:43

Българският евробоец Рилски спортист покори Балканите и стана първият шампион на Еврохолд Балканската лига по баскетбол след като се наложи над Фершпед Работнички със 84-77. В един изключителен мач пред пълни трибуни в Самоков те станаха победители в първото издание на Еврохолд Балканската лига. В първото си участие в Европа играчите на Рилски спортист завоюваха и първи трофей, един заслужен подарък за отличната им игра в този турнир през целия сезон.

Рилски спортист поведе с 8-2 след няколко много добри атаки на Травис Питърсън и Иван Лилов, но след невероятна тройка на центърът на гостите Тони Симич и кош на Владимир Филипович направи резултата 8-7 точно по средата на първата четвърт. Домакините пропуснаха няколко атаки подред, а македонският национал Диме Тасовски за първи път изведе гостите напред 8-9. Точно четири минути преди края на частта Драгослав Папич вкара първия си кош – тройка и отново Рилецо бе напред 11-9. До края на частта на няколко пъти домакините повеждаха с по кош, а гостите изравняваха. Но в последната атака за частта Иван Лилов намери успешно Травис Питърсън за 19-15 в полза на самоковските баскетболисти.

Питърсън продължи с блестящата си игра и в началото на втората част. Той вкара 7 от първите 9 точки за Рилски спортист, които в 14-та минута водеха с 28-23, но тройка на младия Александър Угриноски и два поредни коша на Зивчевич изведоха гостите пак напред 28-30. Но дойде 18-та минута в срещата и две поредни тройки на Левен Белберов и Иван Лилов изведоха Рилецо с четири точки напред 37-33. Тони Грънчаров отвърна именно със същото – тройка, което е и най-силното оръжие на гостите. Точно минута преди почивката силите на терена получиха пълно равенство – 38-38. Папич вкара два наказателни удара за своята 11-та точка, което всъщност оформи и резултата на почивката – 40-38 за Рилски спортист.

Гостите започнаха много по-добре второто полувреме и с добра защита излязоха напред в резултата. Тройка на Диме Тасовски направи разликата най-голяма в полза на гостите – 44-48, но точно по средата на третата част Богдан Боев с първата си тройка намали на само точка 47-48. Папич продължи със силната си игра и вкара за 49-48, но Симич отбеляза втората си тройка от крилото за 49-51. Точно три минути преди края на частта Боев изравни, след което Трайковски и Лилов си размениха по тройка и пак резултата бе равен. Само 6 секунди преди края на третата четвърт Филипович бе фаулиран, но отбеляза само един наказателен удар за 58-59, което бе и резултата след 30 минути игра.

Трябваше да минат 100 секунди от последната четвърт преди Бане Миркович да вкара тройка и изведе Рилски спортист напред 61-59. Преди това двата отбора си размениха по няколко безуспешни атаки, както и сбъркаха в пасовете. Напрежението явно бе взело своя връх, а след неистовата подкрепа на самоковската публика Папич вкара първо два наказателни, а после и още един кош за 65-59 точно 7.29 преди края на сезон 2008/09 от Балканската лига.

Последва тайм аут за Марин Докузовски – треньорът на гостите, а веднага след него Симич вкара за 65-61. Белберов отбеляза от крилото за 67-61, а Боев отне една топка и взриви трибуните със зверска забивка през човек за 69-61. Точно 5 минути и 9 секунди преди края резултата бе 71-65 за Рилски спортист. Стояновски от гостите вкара 11-та си точка и намали на 71-67. Рилски спортист пропуснаха в нападение, но си взеха борбата и Белберов бе фаулиран 4.13 преди финалната сирена. Той вкара само единия за 72-67, а в ответната атака Симич добави един пропуск на Тасовски за 72-69. Само 35 секунди по-късно Тасовски не сбърка от крилото и изравни за 72-72 точно 3.11 преди края.

Питърсън пропусна от тройката, но бе фаулиран след като Иван Лилов хвана една борба в нападение. 2.32 преди финала той бе точен на два пъти от фала за 74-72, а македонците не успяха да изстрелят топката в позволените за това 24 секунди. Миркович с тройка направи резултата 77-72, Симич сбърка в паса и отново Миркович бе фаулиран 58 секунди преди края. Той бе точен за 79-72, а веднага след това македонците намалиха за 79-74. Пак Миркович застана на наказателната линия и вкара за 81-74. Фершпед Работнички пропусна, а Иван Лилов бе фаулиран 24 секунди преди края. Той изпусна и двата, а Тасовски веднага се възползва с нова тройка за 81-77 точно 12 секунди преди края. Топката пак получи Миркович и бе фаулиран пак и отново не сбърка за 83-77. Накрая Питърсън оформи с един наказaтелен удар крайното 84-77 и Рилски спортист стана шампион на Балканската лига по баскетбол.