Монтана 2003 нокаутира домакина, отива на финал за купата


Монтана 2003 нокаутира домакина, отива на финал за купата
Зоя Станоева с вдъхновена игра за Монтана
30-03-2009 19:52

Отборът на Монтана 2003 поднесе сензацията на полуфиналите в женския турнир за купата на страната, побеждавайки с 64-74 не кой да е, а домакина на Финалната четворка и предварителен фаворит за трофея Лукойл Нефтохимик. От друга страна обаче това не бе чак такава изненада, поради две причини. Едната е, че отборът на Монтана наскоро бе придал завършен вид на и без това добрата си селекция, привличайки завърналата се от чужбина опитна състезателка Зоя Станоева; а именно тя се оказа основен коз за успеха на своя отбор, вкарвайки 25 точки в коша на Лукойл. Бургаският отбор пък от своя страна е с повече скорошни нови попълнения, най-вече чужденки, безспорно класни, но все още не добре сработени с новите си съотборнички; последното важи и за новия треньор Иван Лепичев, който, макар и много опитен специалист, също има нужда от време, за да наложи идеите си в този състав.
 
В крайна сметка изненадата идва от там, че тимът от северозападна България постигна тази победа точно на терена на своя противник, Бургас. И то срещу отбор, който нямаше друга алтернатива, освен победата, имайки предвид провала на Лукойл Академик на финала на съответния турнир при мъжете наскоро. За пореден път се доказва максимата, че борбата за купите си има своя логика и закони, различни от тези в първенствата.
 
Резултатът от този полуфинал напомни и за славните традиции на женския баскетбол в Монтана, чийто отбор, независимо от резултата си в утрешния финал, сега ще гледа с повишено самочувствие и амбиции също и към първенството на А група и предстоящите в него плейофи.
 
Отборът на Лукойл започна мача доста неконцентрирано, в продължение на почти три минути игра не вкара кош от игра (само 2 точни наказателни удара) и вече изоставаше с 2-7. Все пак Неда Джурич вкара за 4-7, но това си остана единственият кош от игрова ситуация на бургазлийки за първите 5 минути, докато силно мотивираният тим на Монтана 2003 бе неудържим в атака и поведе с 5-14. Иван Лепичев взе таймаут, който наруши ритъма на игра на гостенките и отборът му намали на 9-14. Все пак с добри изяви на Жанета Жельова в нападение и защита нейният отбор задържа тази преднина от 5 точки почти до края на първата четвърт, но Лукойл вкара последните 5 точки в нея (2 на Даниел Кръчър и 3 на Елена Йоловска) и започна втората при равенство 18-18.
 
После успешната серия на отбора домакин стана 7-0 и той поведе в резултата, което явно обърка състезателките на Монтана 2003. Те върнаха само 1 точка от първия си успешен наказателен удар в мача (след 5 пропуска от линията), но после позволиха на Лукойл да вкара нови 7 безответни и резултатът стана 27-19. Разликата стигна и 10 точки при 31-21, но тогава момичетата на Славко Димитров позатегнаха защитата, а и показаха колко опасна може да бъде далечната им стрелба. Те нанизаха три тройки (на Вранчева, Жельова и Станоева) само за една минута и намалиха разликата само на 3 точка - 33-30. Последваха нови пропуски на домакините и техни фаулове в защита, които доведоха до вече по-точна стрелба на Монтана 2003 от наказателната линия и изравняване при 38-38. Все пак Лукойл Нефтохимик имаше 2 точки аванс на полувремето - 40-38.
 
В първите 2 минути след почивката отборът-домакин продължи да води в резултата. Монтана 2003 обаче започна с две тройки - една на Зоя Станоева, още докато отборът й догонваше, и една Цветомила Петрова с нейната нестандартна стрелба, която изведе гостенките напред 44-46. Техният подем бе очевиден, когато в следващите 4 минути допуснаха да им бъде вкаран само 1 кош (от Кръчър), а те нанизаха 9 точки за 46-55. Жанета Жельова и Зоя Станоева продължаваха да играят много силно, като Станоева вече имаше в актива си 19 точки. Когато пак тя завърши отлично една контраатака на Монтана 2003 за 49-61, минута преди края на третата част положението на домакините от Лукойл изглеждаше доста тежко. Те намалиха за момент разликата с кош на силно играещата Олена Самбурска след хубава комбинация, начертана от Лепичев при поредния таймаут. Но треньорът на бургаския отбор скоро имаше нов проблем - капитанът на тима Елена Йоловска направи четвърто лично нарушение още преди края на тази четвърт, а Неда Джурич също вече имаше 4.
 
Четвъртата част започна при 51-63, и в първите 4 минути от нея този резултат се задържа на таблото след няколко грешки на двата отбора. Лукойл все пак прекъсна сушата и намали разликата на 8 точки (55-63) след кошове на Кръчър и Джурич, но тимът нямаше рецепта срещу Станоева. Тя отново напомни за себе си и благодарение на нейни отлични изяви в нападение отборът й продължи да поддържа аванс от 10 точки. Когато пък плеймейкърът Ивелина Вранчева наниза третата си тройка в мача за 59-72, две минути преди края всичко вече бе ясно. При 61-72 Монтана 2003 вече се забавляваше на игрището и си играеше със съперника "като котка с мишка", бележейки за 13 точки разлика след комбинация от поне 7 паса. Лукойл, разбира се, опита обрат, но за такъв нямаше време, а вече и настроение. Тройката на Йоловска за крайното 64-74 дойде твърде късно, макар и почти цяла минута преди края. Нямаше как за тези оставащи секунди да се навакса двуцифрена разлика и след финалната сирена отборът на Монтана 2003 и неговият треньор Славко Димитров се поздравиха с класиране на финал. Фенове в зала "Бойчо Брънзов" пък съвсем се бяха смълчали, докато техният отбор напускаше игрището разочарован, с наведени глави.
 
Освен със споменатите вече 25 точки (и също като Вранчева - 3 тройки), Зоя Станоева се отличи и с 6 овладени топки, 4 от които в нападение. Тя подаде и 2 асистенции и допусна само 1 грешка. Жанета Жельова и Ивелина Вранчева бяха другите основни точконосители на Монтана 2003 , съответно с 18 и 15 точки, като последната овладя и 8 борби; единствената влязла от скамейката за победителките - Цветомила Петрова - допринесе с 10 точки (2 тройки). Вера Перостийска бе най-полезна имено там, където е силата й - в подкошието, овладявайки цели 14 борби и удряйки 2 дежурни "чадъра"; центърът вкара и 6 точки.
 
4 от титулярките на Лукойл Нефтохимик записаха двуцифрен точков актив, но с най-много - 17 - се оказа Олена Самбурска, въпреки че не записа нито една точка в последната четвърт. Елена Йоловска и американките Даниел Кръчър и Лори Неро се отчетоха съответно с 15, 14 и 10 точки. Йоловска записа и 5 борби и 5 завършващи паса, Неро - 14 овладени топки, а и Кръчър не бе далеч от дабъл дабъл с 8-те си борби. Също като колегата си Димитров, Иван Лепичев използва малко състезателки в ротацията си - само 7, като за неговия отбор точковият принос от резервната скамейка бе нулев. Най-голямата разлика между двата тима бе в далечната стрелба - успеваемост 4/15 за домакините и 10/20 за победителките от Монтана 2003, които утре на финала за купата от 18.00 срещат Дунав. Домакинът Лукойл ще трябва да се задоволи с борба за бронза срещу Миньор в по-ранния мач.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА ЛУКОЙЛ НЕФТОХИМИК - МОНТАНА 2003
 

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ КУПА „ЛЕДЕНИКА” (ЖЕНИ)
 

ИНДИВИДУАЛНА СТАТИСТИКА ОТ КУПА „ЛЕДЕНИКА” (ЖЕНИ)
 

ОТБОРНА СТАТИСТИКА ОТ КУПА „ЛЕДЕНИКА” (ЖЕНИ)


Коментари
Други новини
Номер 1 за българския баскетбол
Откажи