Инфарктен бронз за Черно море Одесос в девическата лига

Ралица Ласкова най-полезна в мача за варненки
02-04-2009 15:25

След като вчера загуби драматчно на полуфинала, сега също толкова драматично отборът на Черно море Одесос стигна до третото място в крайното класиране на Младежката лига за девойки. В изключително оспорван и напрегнат малък финал (за 3-4 място) на Финалната четворка на лигата в Самоков варненският тим спечели със 76-73 срещу Славия и взе бронза. През отделни периоди от срещата "везните" се накланяха й в едната, и в другата посока, като все пак Славия водеше през по-голяма част от тези 40 игрови минути. Накрая обаче с повече късмет и здрави нерви Черно море Одесос се пребори за победата.

До 9-ата минута на мача варненки водеха в резултата, като авансът им стигна до 5 точки (13-8) след един кош на центъра Рени Петкова. Столичния тим обаче вкара 8 безответни точки и обърна нещата в своя полза още в последната минута на първата четвърт - 13-16 след 10 минути игра. До средата на втората част резултатът на три пъти бе изравняван (за последно при 24-24), но Черно море Одесос така и не можа да поведе отново. Вместо това в последните няколко минути до почивката авансът на Славия стана по-солиден, движейки се между 4 и 8 точки. С една тройка на Дора Севова секунда преди сирената той стана точно 7 след 20 минути игра - 34-41. С двуцифрен точков актив още на полувремето бяха Мила Виденова (11) и Тонка Тенчева (10) от Славия и Ралица Ласкова (12) и Станислава Станкова (10) от Черно море Одесос.

В първите 3 минути на третата част софиянки успяваха да запазят аванса си от 7 точки, след като двата тима си размениха по два коша. После момичетата на Венцеслав Гечев взеха инициативата, до края на четвъртината успяха да наваксат пасива си, а в самия й край дори поведоха с 56-55, след поредния кош на Станкова. Още в началото на последната четвърт обаче Славия си върна водачеството, на моменти с пет точки - при 56-61 и 60-65. Варненки изравниха (65-65), съперничките им отново поведоха с пет (65-70, точно 2 мунути преди края), но после мачът отново се "завърза" след тройка на Вероника Илиева за 68-70. Предица от грешки и фаулове (първият от тях отсъден като неспортсменски) на момичетата на Надка Голчева доведоха до 72-70 за Черно море Одесос само 14 секунди преди края - преднина от две точки, които можеха да бъдат и три, ако Милица Димитрова бе вкарала наказателния си удар. Драмата бе пълна когато 5 секунди по-късно водещата фигура в отбора на Славия Стефка Николова пропусна и при двата си опита от линията, с които можеше да изравни. Надлъгването с тактически нарушения продължи, като 4 успешни наказателни удара на Черно море (два на Станкова и два на Полина Аврамова) в оставащите секунди се оказаха достатъчни за победата със 76-73 и бронзовите медали.

Както обикновено, най-резултатна за Черно море Одесос бе Станислава Станкова, въпреки че този път далечната стрелба не й вървеше и пропусна всичките си 6 опита от тройката. Тя обаче завърши с 25 точки и бе много по-прецизна от наказателната линия (общо 9/10) в сравнение с вчера, особено в решителните последни секунди. С най-висок коефициент на ефективност за победителките (21) пък се отличи Ралица Ласкова, която вкара 21 точки и овладя 11 борби. Плеймейкърът Полина Аврамова добави 12 точки и 4 асистенции.

За Славия Тонка Тенчева вкара 23 точки, а овладя и 9 борби, но също така допусна 8 грешки. Вездесъщата Стефка Николова овладя 11 борби, подаде 5 асистенции и отне 6 топки, но пропуснатите два наказателни удара 9 секунди преди края на мача я лишиха поне от дабъл дабъл (общо 9 точки и стрелба 1/5 от линията), а натежаха и за загубата на бронзовите медали.

Финалът за титлата в девическата лига е по-късно днес (в 17.30) и в него ще се срещнат домакина Рилски спортист и софийският НСА.