Пета поредна победа за Лукойл, остават им три до спечелване на редовния сезон

Върбанов изигра най-силния си мач за Лукойл
08-04-2009 21:20

Шампионите от Лукойл Академик записаха пета поредна и общо 16-та победа в Националната Баскетболна Лига след като надиграха безпроблемно Сливен със 109-64. До края на редовния сезон им остават точно пет срещи, а ако успеят да постигнат само три победи в тях, „студентите” ще имат първа изходна позиция в плейофите. При това те имат още три домакинства (Рилски спортист, Ямбол и Левски), а гостуват на два пъти (Спартак Плевен и Черно море).

В днешната среща с аутсайдера Сливен, старши треньорът на домакините Петко Маринов даде шанс на Николай Върбанов да стартира, а освен него мачът започна Чавдар Костов. За последно крилото игра срещу Динамо Москва на 13 януари в турнира на Еврокъп. Младата надежда на българския баскетбол игра 20 минути и завърши със 6 точки и 3 борби.

Треньорът Маринов даде почивка на капитана на тима Тодор Стойков, който единствен не влезе в игра днес за поредния успех на „студентите”. Всички останали се появиха на терена в спортния комплекс в Правец и дори успяха да се разпишат до един. Най-резултатни за домакините бяха двама състезатели – Ристе Стефанов и Николай Върбанов с по 19 точки, а младият национален център на България добави и 11 борби за общ коефициент от 27. Това е най-силния му мач с екипа на Лукойл Академик, откакто той премина при тях по време на трансферния прозорец през зимата. Върбанов обаче игра само 20 минути срещу този съперник, а се очаква срещу по-слабите отбори да натрупва нужния минимум минути, за да не получи Лукойл Академик глоба от БФБ. Както е известно, от баскет централата въведоха правило, според което играчите от националния тим до 24 години да имат средно по 20 минути на среща.

Стефанов пък вкара редовните си 5 тройки, което му се случва за шести път този сезон в НБЛ от общо 15 мача досега. Веднъж дори той бе вкарал и 6 (на 21 март срещу Спартак Плевен в Правец).

Американците Лимайър Голдуайър и Уили Дийн добавиха съответно 14 и 12 точки, а Христо Николов-Гларуса завърши със 16 точки и 5 асистенции.

За Сливен, който едва ли ще спечели среща през този сезон най-добре игра Джеремая Босуел. Американското крило завърши с 13 точки и 10 борби – негов първи дабъл дабъл за сезона, а с най-много точки се отчете Петрослав Зафиров – 17.

В събота Лукойл Академик отново играе у дома и приема Рилски спортист с надеждата за реванш за загубата по-рано през сезона в Самоков. Сливен пък почива и ще се готви за гостуването си на Ямбол идната сряда в мач от по-следващия 24-ти кръг.