НСА обърна Славия от минус 16

Васил Христов със силен мач срещу бившия си отбор
12-04-2009 23:54

Въпреки че се намират в долната половина на класирането на втората дивизия при мъжете (А група), софийските Славия и НСА изиграха интересен мач с драматичен обрат в последната четвърт. Срещата бе и втора през този уикенд между двата клуба след като вчера играха женските им отбори и тогава победител беше Славия. Днес при мъжете обаче успехът със 76-79 бе за тимът на НСА, който също бе символичен гост в собствената си зала.

Баскетболистите на Славия преди срещата имаха две победи повече и две загуби по-малко от съперника си и бяха със самочувствието на фаворит в мача. Те бяха спечелили и първия двубой срещу този съперник през декември, и то с убедителните 28 точки разлика, и през по-голямата част от днешната среща изглеждаше, че ще повторят този успех. От първите минути в продължение на три четвърти от мача Славия водеше в резултата, като разликата стигна до 13 точки още през първта четвърт и дори до 16 през втората.

НСА обаче не се отказа да гони победата и изигра добра трета четвърт, в която за момент свали пасива си до само 23 точки, преди той да набъбне отново до 13, но в крайна сметка бе 6 след точно 30 минути игра - 60-54. В решителната четвърта част се стигна и до пълен обрат - пореден кош на изигралия силен мач Галимир Томов изведе символичните гости напред при 65-66 и, макар и след нови две смени на водачеството, именно НСА се поздрави с крайния успех с 3 точки разлика.

Томов бе най-резултатен в мача с общо 29 точки и овладя 6 борби, но с не по-малък принос за победата бе и игралият за Славия през миналия сезон гард Васил Христов - 21 точки (3 тройки), 5 борби, 5 асистенции и 3 отнети топки. За успеха на НСА Димитър Търпанов добави 15 точки, а Константин Касъров - 14 овладени топки.

За Славия най-много вкара центърът Вене Венев - 18 точки. Най-полезен от всички в мача пък бе опитният плеймейкър Ивайло Константинов с 16 точки, 7 борби, 9 асистенции и 4 отнети топки, но дори неговата сърцата игра не можа да предотврати обрата, след който Славия изпусна победата в двубоя.

След тази победа НСА все пак остава на 7-ото място, с една победа по-малко от днешния си съперник, с актив 7-10 срещу 8-9.