Брилянтен новак разнищи Селтикс, Кавс бият без проблеми

Феноменален дебют в плейофи за Роуз (AP Photo)
19-04-2009 03:28

Дерик Роуз вкара невероятните 36 точки и подаде 11 асистенции в дебютния си плейофен мач и се превърна в герой за Чикаго Булс, които сензационно победиха шампионите Бостън Селтикс в собствената им зала със 103-105. Така "Биковете" и техният плеймейкър-новак постигнаха нещо, което дори великият Майкъл Джордан не беше успял да направи...

Другият герой за Булс в този мач номер 1 от четвъртфиналната серия в Източната конференция бе Тайръс Томас, вкарал решителния кош от средно разстояние при равенство 103-103 и оставащи 51 секунди до края на продължението. С общо 16 точки, тежкото крило бе и третият най-резултатен за победителите, след Роуз и Бен Гордън, който реализира 20.

Плеймейкърът на Селтикс също изигра силен мач - Ражон Рондо записа 29 точки, 9 борби и 7 асистенции. В отсъствието на Кевин Гарнет обаче усилията на Рондо не бяха добре подкрепени от останалите двама от "магическото трио". Рей Алън остана само с 4 точки със стрелба от игра 1/12. Пол Пиърс пък вкара 23, но пропусна наказателен удар, който можеше да донесе победта на Селтикс в последните секунди на редовното време, а после получи чадър при опит да изравни резултата в края на продължението.

Мач номер 2 е отново в Бостън, в понеделник срещу вторник от 02.00 часа българско време. Той се пада на 23-тата годишнина от един плейофен сблъсък между Селтикс и Булс, в който младият тогава Джордан наниза 63 точки, и... "Биковете" загубиха. Всъщност до тази съботна вечер Чикаго не беше побеждавал Бостън в нито един от 10-те плейофни мача, които двата тима изиграха, откакто друг отбор от "ветровития град" - Чикаго Стагс - победи Бостън Селтикс в четвъртфиналите на НБА през далечната 1948 година.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА БОСТЪН - ЧИКАГО

Доста по-очакван бе резултатът в първия мач от другата серия, започнала на изток - първенецът от редовния сезон Кливланд Кавалиърс "отнесе" Детройт Пистънс у дома със 102-84, а героят за Кавс също бе ясен предварително - ЛеБрон Джеймс. Освен че "напълни коша" на Детройт с 38 точки, грабна 8 борби и подаде 7 завършващи паса, суперзвездата на Кливланд наниза невероятна тройка почти от центъра със сирената за край на първото полувреме. С нея той направи разликата 12 точки в полза на своя тим и тотално деморализира съперниците, на които и без това изобщо не им вървеше в последните няколко минути преди почивката.

През второто полувреме Кавалиърс удържаха опитите за обрат на "Буталата", докато на ЛеБрон бе дадена почивка. А когато той се върна на игрището в последната четвърт, домакините "довършиха" съперника си, увеличавайки разликата до 20 точки.

Мач номер 2 в тази серия до 4 победи (пак в Кливланд) е във вторник срещу сряда от 03.00 българско време. Ако искат той да бъде по-равностоен или дори да го спечелят, Пистънс трябва да измислят някакво магическо решение за опазване на ЛеБрон.

За тази победа обаче той бе добре подкрепен и от съотборниците си - центърът Жидрунас Илгаускас направи дабъл дабъл от 12 точки и 10 борби, гардовете Мо Уилямс и Делонте Уест също вкараха по 12 точки, а резервата Джо Смит добави 13. За "Буталата" плеймейкърът Родни Стъки бе най-резултатен с 20 точки, а Рип Хамилтън се отчете с 15 при тази загуба на своя тим.