Левски с "хеттрик" от победи над Лукойл Академик

Лукойл пак победен от Левски
28-04-2009 19:46

Отборът на Левски завърши изявите си в редовния сезон на Национална баскетболна лига с драматична победа като гост в Правец срещу шампиона Лукойл Академик и за пореден път загатна, че плейофите тази година ще бъдат много интересни, за разлика от последните няколко сезона. Въпреки че срещата беше без значение за класирането, в което отдавна бе ясно, че "студентите" ще завършат първи, а Левски - на второ място, сблъсъкът бе с голям заряд и желание за победа и себедоказване от страна и на двата отбора. Получи се луда надпревара с много обрати и изравнявания на резултата, в която накрая късметът бе на страната на Левски - точна стрелба в последната секунда на игралия само 9 минути в мача гард Асен Великов донесе победата на "Сините" с 82-84.

Това бе вече трети успех на Левски през този сезон срещу доскоро непобедимия Лукойл Академик, като и трите триумфа срещу бившия си отбор Тити Папазов постигна срещу различни треньори на противниковата скамейка - първо през ноември срещу Любомир Минчев, после на финала за купата срещу Петко Маринов, а сега и срещу Георги Младенов. Това за пореден път доказа още нещо - че постоянните треньорски смени не са решение за проблемите в отбора на Лукойл, който все по-трудно може да бъде определен като сигурен шампион за пореден сезон. Напротив - именно постоянното текучество, най-вече на играчите в този състав, изигра лоша шега на "Студентите". Така поемането на кормилото "на пожар" дори от такъв опитен и доказан треньор като Петко Маринов, а сега и на успешен млад специалист като Георги Младенов, нямаше как да променят нещата с магическа пръчка и да върнат на тима доскорошната репутация на хегемон във вътрешното първенство.

Днешният мач започна равностойно - след първите две разменени атаки, завършени от близка дистанция, двата тима започнаха да се "надстрелват" и от тройката и резултатът скоро стана 8-8. Играта вървеше кош за кош, като от 5-2 до 11-9 Лукойл бе отборът, който пoвеждаше, а Левски изравняваше. След три безответни коша на "Сините" (два от тях на Стефан Георгиев "Торо") обаче те поведоха с 12-17, а след втората тройка на Маркъс Хол - дори с 15-22. Все пак Уили Дийн също вкара два пъти подред (втория път тройка), за да приключи първата четвърт при доста по-приемливото за отбора му 20-22.

Плеймейкърът на Лукойл продължаваше да завършва сам, и то успешно, много от атаките на своя тим, но пък по-високите му съотборници не можеха да спрат в подкошието Стефан Георгиев. Само след 12 минути игра Торо вече имаше 15 точки в актива си, а отборът му поддържаше преднина от 4, която две минути по-късно стигна отново до 7 (30-37). Лукойл заигра с двама плеймейкъри и един от тях - влезлият от пейката Лимайър Голдуайър - наниза тройка за 35-37 точно в средата на третата четвърт. Станислав Славейков бързо я върна и така "Сините" продължиха да поддържат минимална преднина, но когато Тодор Стойков вкара втората си тройка в двубоя, тя бе окончателно заличена (42-42). Скоро, след нова точна стрелба на Уили Дийн, вече Левски изведнъж се превърна в догонващ. Това бе факт в последните две минути до почивката, за която двата тима се оттеглиха при 49-45.

Левски започна второто полувреме мобилизирано и за по малко от минута успя да изравни резултата, след кошове на братята Златин и Стефан Георгиеви за 49-49. После, до 28-ата минута, играта вървеше равностойно, но скоро стрелбата на Лукойл отново "пресъхна", докато Стефан Георгиев вкара поредния си кош, за да изведе Левски напред с 5 точки - 54-59. Третата четвърт завърши при 59-63 и се оказа много успешна за "синия" тим, който я бе спечелил с 10-18.

Резервата Бойко Младенов направи поредното си добро включване - след като вкара и бе фаулиран, той си реализира и наказателния удар за 59-66, което вече бе добра преднина за Левски в началото на последната четвърт. В тези моменти част от играчите се изнервиха и обстановката съвсем се нажежи. Това доведе дори до двустранен фаул на Димитър Ангелов и Арнас Казлаускас, а после и до техническо нарушение на Чарли Джоунс. Това изнервяне се отрази и на резултатността на двата тима и те си вкараха само 7 точки в продължение на 4 минути, в които балансът бе 4-3 за Лукойл (а трите точки на Левски бяха резултат от хазартна стрелба на Славейков от около 8 метра). Така в средата на тази четвърта част Левски продължаваше да поддържа преднината си, а малко по-късно дори я направи най-голямата в мача - 9 точки, при 63-72.

Последва обаче силна серия на Лукойл и след тройки на Стойков и Ристе Стефанов резултатът отново бе изравнен - 73-73. Домакините дори поведоха със 75-73, но после пък те на свой ред започнаха да грешат и с две хубави атаки Левски пак поведе - 75-78. С тройка на Ристе Стефанов започна поредният обрат за 80-78 и при оставащи 28 секунди до края Левски нямаше право на грешка. След тайм-аута логично бе потърсен завършек на атаката чрез най-добрия играч на сините в този мач - Стефан Георгиев. Торо отново бе перфектен - кош с фаул и 80-81. Тепърва обаче предстоеше драмата - 7 секудни преди края Уили Дийн пропусна трудна стрелба, но макар и паднал на земята, си взе отскочилата топка и вкара още по-трудна стрелба за 82-81. Всичко изглеждаше решено в полза на Лукойл, но в оставащите секунди Левски успя да организира атака, оставеният сам на тройката Асен Великов изстреля топката със сирената и тя влезе, за да донесе третата победа на отбора му срещу шампионите през този сезон.

За Асен Великов това бяха 3 от общо 6-те му точки в този мач, но истинският герой за "Сините" бе Стефан Георгиев, който се бореше като лъв под кошовете, а и бе най-стабилен в завършването на атаките под този на съперника. Торо завърши с 26 точки, 12 борби и 2 асистенции за впечатляващия коефициент 34. Маркъс Хол бе единственият друг с двуцифрен точков актив за победителите - 17. Той имаше и 4 асистенции, а още цели седем играчи от добре комбиниращия отбор на Левски записаха завършващи пасове в актива си, като петима от тях (заедно с Хол - шестима) подадоха поне по два.

За Лукойл Академик вездесъщият Уили Дийн записа 23 точки, 8 борби и 4 асистенции. Тодор Стойков и Ристе Стефанов нанизаха общо по 3 тройки и завършиха съответно с 16 и 13 точки, като капитанът Стойков овладя и 7 борби. Резервният гард Лимайър Голдуайър се отчете с 15 точки, 5 борби и 5 асистенции.

Докато за Левски това бе краят на редовния сезон, за "Студентите" все още предстои едно тежко гостуване във Варна в събота.