Черно море загуби от Лукойл, но Рилски спортист ги направи трети

Тенчо Банев с трети дабъл дабъл в НБЛ
02-05-2009 20:49

Черно море загуби последното си домакинство от редовния сезон на Националната Баскетболна Лига, но благодарение на помощта на Рилски спортист завърши на трето място в крайното класиране. Рилецо игра феърплей до края и въпреки, че мачовете им от последните два кръга бяха без значение за тяхното класиране, те победиха и не избягаха от въртележката, която облагодетелества варненци. Възпитаниците на Даниел Димитров днес загубиха за четвърти път от Лукойл Академик през този сезон, този път у дома със 66-89.

Черно море изигра една много силна първа четвърт, в която най-много се изяви младока Александър Янев. След 10 минути игра варненци имаха 8 точки аванс и този факт предполагаше интересно развитие на събитията на терена в зала „Христо Борисов”. От този момент обаче до края на терена доминираха гостите, които не само не допуснаха изненада, но и спечелиха с голяма разлика. Гостите надиграха „моряците” във втората четвърт с 26-19, но въпреки това Черно море все още имаше аванс на почивката от една точка – 42-41.

Всичко си дойде по местата през вторите 20 минути, когато може Черн море разбраха резултата от Самоков и се успокоиха, че дори и при загуба третото място им бе сигурно. „Студентите” допуснаха само по 12 точки в последните две части, а отбелязоха двойно повече (48-24) и съвсем заслужено се поздравиха с краен успех от 23 точки разлика – 89-66. И без него те имаха първа позиция в крайното класиране преди плейофите, но за самочувствие след загубата от Левски завършиха сезона с успех край морето.

4 пъти от тройката порази целта Уили Дийн, а накрая той завърши с 26 точки, 6 асистенции и 5 борби. Тенчо Банев направи дабъл дабъл – 16 точки и 10 борби, а Ристе Стефанов остана с 13 точки. Поредния си отличен мач срещу Черно море изигра капитанът на Лукойл Академик и бивш играч на домакините Тодор Стойков. Той завърши с 11 точки, 5 завършващи подавания и 3 овладени топки.

Старши треньорът на гостите Георги Младенов не използва единствено сърбина Владимир Мийович, който е с болки в коляното.

За домакините Александър Янев бе най-резултатен със своите 14 точки, а бразилецът Атила Сантош добави 13. Две резерви – Пламен Алексиев и Николай Колев се отчетоха с по 9 точки, докато триото останали чужденци Макинтош-Куцопулос-Бойович разочарова с представянето си. Първият вкара само 3 точки, докато другите двама записаха по 2.

Черно море стартира плейофите в четвъртък у дома, когато ще им гостува Ямбол. Играе се до две победи от три мача. Ответната среща ще бъде два дни по-късно в Ямбол, а ако се стигне до трети мач – то той ще бъде пак във Варна.

Лукойл Академик пък ще почива в първия кръг от плейофите и направо се класира за полуфиналите. Там „студентите” ще чакат победителя от двубоя между Спартак Плевен и Рилски спортист. Първия си мач в плейофите за този сезон "студентите" ще изиграят на 16-ти май в Правец, а дотогава ще имат почивка и ще чакат своя съперник.