Лукойл Нефтохимик е първият финалист в женското първенство

Самбурска срещу Вранчева (сн.sport.burgas24.bg)
11-05-2009 21:06

Женският Лукойл Нефтохимик стана първият финалист в тазгодишния шампионат на страната. В трети решителен мач днес в Бургас те елиминираха носителките на купата на България Монтана 2003 след като спечелиха с 80-65.

Гостенките започнаха по добре срещата и след 6 минути игра имаха двуцифрен аванс от 13-3. До края на първата десетка състезателките на Петко Маринов се отърсиха в нападение и вкараха 12 точки, но след 10 минута игра все още Монтана 2003 имаше преднина от 8 – 23-15.

Разликата си момичетата на Славко Димитров поддържаха до 14-та минута, когато резултата на таблото в зала „Бойчо Брънзов” бе 31-21 в тяхна полза. Тук обаче домакините, водени от отличната в тези минути Лори Неро обърнаха ситуацията на терена в своя полза. Американката вкара 11 от общо 13 точки за своя отбор, а през това време баскетболистките на Монтана 2003 не сполучиха в нито една от стрелбите си. Така 2.54 преди почивката Лукойл Нефтохимик излезе напред с 34-31. Гостенките намалиха на 34-33 чрез кош на влязлата като резерва Надежда Симеонова, но бургазлийки отвърнаха с нова серия от 7-0, с която завършиха първото полувреме. Втората четвърт завърши при резултат 26-10, а това правеше на почивката осем точки в повече за домакините – 41-33.

В 24-та минута след кош на Зоя Станоева Монтана 2003 свали разликата до 46-44, но след отлична игра в защита Лукойл Нефтохимик направиха 16-4 до края на третата четвърт и вече имаха солиден аванс от 62-48 преди началото на последната решителна част.

В последната десетка бургаския тим не позволи нито веднъж разликата да падне под 10 точки и съвсем заслужено се поздрави с крайния успех – 80-65, което на практика означаваше класиране на финал.

Страхотен мач за Лукойл Нефтохимик изигра Елена Йоловска, която вкара 26 точки (2 тройки) и хвана 6 борби. Лори Неро добави дабъл дабъл – 22 точки и 10 овладени топки, а Неда Джурич завърши с 15 точки, 8 борби и 6 асистенции.

За Монтана 2003 Вера Перостийска вкара 28 точки и хвана 10 отскочили от таблото топки, но и направи 6 технически грешки. Румяна Николовска бе другата баскетболистка от тима на гостенките с двуцифрен актив – 13 точки и 9 борби.

Лукойл Нефтохимик ще играе за пети пореден път на финал в шампионата на страната, където обаче няма титла от сезон 2005/06. Монтана 2003 пък ще спори за третото място и първи медал от 1999 година насам, когато те станах на второ място след Кремиковци. Другият финалист ще бъде определен в двубоя утре вечер между Дунав и Берое 07 в Русе. Финалната серия, както и тази за 3/4 място започват в четвъртък вечер.