Бронзови медали за Монтана 2003

След купата, Монтана 2030 стана трети в шампионата
18-05-2009 21:06

Женският тим на Монтана 2003 се качи на почетната стълбичка в българското първенство от 2000-та година насам. Тогава тимът стана шампион и носител на купата на България. Тази година баскетболистките от този отбор пак спечелиха купата на страната, а в шампионата заемат престижното трето място и бронзови медали в него. Това се случи след като в трети решителен мач Монтана 2003 победи Берое 07 със 75-70 и спечели серията с 2-1.

Домакините водеха през цялото време на срещата, а преднината им варираше и на моменти стигна 11 точки. Това стана точно 5.29 минути преди края на мача, когато Зоя Станоева изведе Румяна Николовска за кош и 66-55. Ексцентричната американка Латаша Байърс вкара тройка, а след нея и Албена Бачкова вкара два поредни коша и набързо гостенките намалиха до 66-62. Точно минута и 30 секунди преди финалната сирена разликата бе сведена и до само 1 точка – 70-69, но тогава настъпи часът на Румяна Николовска. Тя вкара тройка, а след нея и кош за 75-69 при оставащи 54 секунди преди края. Единствената точка в останалото време бе дело на Галина Станчева от накзателен удар с което двата отбора завършиха официално сезон 2008/09. Краен резултат 75-70 за Монтана 2003.

Жанета Жельова направи най-силния си мач в тазгодишните плейофи и завърши с 30 точки и 11 борби. Румяна Николовска добави 16, а Ивелина Вранчева 14 точки и по 7 борби и асистенции.Петицата на Монтана 2003 вкара 72 от общо 75 точки за тима, но и те стигнаха за успеха над достойния им съперник.

За Берое 07 Латаша Байърс си направи редовния дабъл дабъл – 21 точки и 10 овладени топки. Албена Бачкова добави 15, а Нели Пашева 13 точки и по 5 асистенции и борби.

Берое 07 не успя да влезе в тройката за първи път от последните пет сезона. В предните 4 те имат три бронзови отличия и едно второ място.