Завърши първата фаза от Евробаскет 2009 за жени

Зогота топ реализатор до момента (сн. fibaeuropе)
10-06-2009 21:33

Рига вече е готов да приеме втория етап от Евробаскет 2009 за жени след като 12 отбора се класираха от предварителните групи.

Всички четири отбора, които продължават с баланс 3-0, изглеждаха по-добри от опонентите си, но имаха и трудни мачове. В група А Испания губеше с 9 точки след първата част, но успя да победи Чехия с 66-59 и с това да оглави класирането в групата.

Домакинът Латвия пък се нуждаеше от продължение, за да победи Гърция и да спечели група B. Въпреки че водеха с 16 точки на полувремето, домакините не успяха да задържат аванса си и доказаха превъзходството си едва в допълнителното време. Гърция пък продължава напред като трети отбор в групата.

Русия пък спечели групата си като победи Литва в последния си мач от тази фаза с 60-52. Настоящите шампионки използваха силната си защита за този успех. Олга Артешина бе най-резултатна за победителките с 16 точки.

След две трудни победи Франция успя да завърши начело на групата си. Сандрин Груда и Емили Гомис вкараха по 11 точки за победата наз Израел със 73-70. Лирон Коен вкара 30 за загубилите, но това не се оказа достатъчно за победа.

Латвийката Анете Йекабсоне-Зогота е начело при реализаторите със средно 23.7 точки на мач, следвана от гъркинята Евантия Малци с 21.3.

Сега 12 отбора продължават в две групи по 6, като резултатите от първата фаза ще се зачитат. В група Е са отборите на Полша, Словакия, Гърция, Испания, Чехия и Латвия. В група F пък са тимовете на Италия, Турция, Беларус, Русия, Литва и Франция.

Първите двубои са от група Е и ще се играят утре, 11 юни.