Бием Европейския шампион с тройка в края

България се наложи над Русия (сн. sport1.bg)
17-08-2009 20:01

Националният отбор на България успя да победи Еврошампиона Русия в зала "Универсиада" днес. В един много интересен двубой, който предложи много емоции на зрителите нашите победиха с 89-88 след тройка на Калоян Иванов 4 секунди преди края. Това бе първата от двете контролни срещи между двата отбора. Вторият мач е утре от 18.00 часа.

Днешният двубой започна добре за българите, които не се стреснаха от името на отбора срещу тях. Нашите успяха да поведат от самото начало и взеха аванс от 11 точки. Въобще първата част протече много добре за нас, със силна игра в нападение, добри пасове на Тодор Стойков и 29 точки в коша на Русия срещу 20 в нашия.

Руснаците се съвзеха през втората част. Те заиграха по-агресивно в защита и това веднага започна да се отразява на резултата. Още в 13-та минути разликата бе сведена до едва две точки, но българите все пак продължиха да водят. Така бе до самия край на първото полувреме, когато резултата бе изравнен при 40-40. След това Сергей Биков отбеляза тройка и Русия поведе за първи път в мача. След това Чавдар Костов отбеляза два наказателни удара, а в последната минути и двата отбора не отбелязаха точка. Така при резултат 42-43 дойде и краят на първото полувреме.

Третата и четвъртата част бяха равностойни. Лидерството се сменяше на няколко пъти, като никой от двата отбора не успяваше да се откъсне. Третата част завърши 67-64 за България, но пък четвъртата започна с 8-0 за Русия. Оттук до последната минути нашите бяха догонващи. Андре Оуенс отбеляза важна тройки и намали до 78-81 три минути преди края. След това Деян Иванов намали, а 1.31 преди края тройка на брат му Калоян изведе нашите напред 83-81. Още в следващата атака Кели МакКарти също се разписа от далечно разстояние и даде нов аванс на Русия. Българите отговориха по най-добрия начин, с нова тройка, този път на Филип Виденов. След това Александър Каун бе фаулиран, като отбеляза първия наказателен удар, а втория изпусна. Въпреки това той си овладя борбата, а в самото нападение отново МакКарти се разписа от линията за три точки 29 секунди преди края. Девет секунди преди края Андре Оуенс изпусна тройка, но при борбата топката излезе в аут и отново бе за нас. След изпълнението му първо Калоян Иванов не успя да отбележи, а Деян Иванов овладя, но бе затворен и топката отново излезе в аут. След него Калоян получи топката на тройката, като с много усилия успя да стреля през човек и да отбележи, като по този начин донесе победата на тима ни.
Българите спечелиха категорично борбата под коша - 43 срещу 29, като нашите взеха цели 22 борби в нападение. Отделно от това българите отбелязаха и 14 тройки от 28 опита.

Деян Иванов изигра много силен мач и завърши с дабъл-дабъл 20 точки и 13 борби. Капитанът Тодор Стойков пък бе на крачка от трипъл-дабъл. Той приключи двубоя с 15 точки, 10 асистенции и 9 борби.

Кели МакКарти пък бе топ играчът за руснаците днес със своите 19 точки.