Много добър мач на България, но не стигна да елиминираме Литва

Стойков в атака (сн. FIBAeurope.com)
10-09-2009 00:41 | Любомир Нешев

България изигра най-добрия си мач на Евробаскет 2009 в Полша, но малко не достигна да поднесем изненадата и елиминираме един от най-силните тимове на Стария континент, този на Литва. Нашите паднаха със 69-84 и след три загуби момчетата на Пини Гершон си тръгват от състезанието заедно с отборите на Великобритания, Израел и Латвия, завършили на последните места в другите три групи. Победата избута Литва до втората фаза, въпреки че бе големия фаворит в нашата предварителна група. Те обаче влизат с две загуби в следващия етап и ще имат трудна задача, за да класират на четвъртфинал.

Литовците започнаха по-добре и след почти 3 минути игра нашият тим изоставаше с 2-7. Деян Иванов вкара тройка за 5-7, а малко по-късно по средата на първата четвърт изравнихме за 12-12 след точен изстрел от зоната за три точки на Филип Виденов. Литовците направиха серия от 7-0 за 21-14 в тяхна полза, но пък баскетболистите ни завършиха добре частта и свалиха резултата само до минус 3 – 22-25.

Литовците вкараха първия кош във втората част, а малко по-късно имаха все още аванс от 5 точки – 26-31. Тройка на Тодор Стойков и страхотна забивка на Роуланд ни върнаха в мача и изравнихме при 33-33, малко повече от 6 минути преди почивката. края на полувремето. След размяна на два коша от страна и на двата тима, Деян Иванов изведе България напред за 37-36 три минути и половина преди края на втората четвърт. По-късно съдиите свириха неспортсменски фаул на Мачиулис, а Ърл Роуланд бе точен на два пъти от линията на наказателния удар за 41-38. Лукаускас изравни от тройката за  41-41, което бе и резултата на почивката.

Капитанът Тодор Стойков стартира много силно второто полувреме с две страхотни тройки за 47-41 в наша полза. Петравичиус бе точен за Литва след 2 минути и половина без кош за противника, но Роуланд отново ни изведе с 6 точки аванс за 49-43. Мини-серия от 5-0 за Литва ги доближи до 49-48 преди Роуланд пак да вкара и увеличи до 51-48. Все пак в края на частта литовците поведоха с 1 точка и след 30 минути игра те водеха с 57-56.

Последната част започна с кош на Ясаитис, но Филип Виденов изравни с тройка за 59-59. Делининкаитис и Явтокас бяха точни съперника, а Калоян Иванов свали до 61-64. Дариуш Лавринович увеличи аванса на Литва, а Ърл Роуланд с кош и фал ни върна в играта за 64-66. Това бе и най-близко, до което се доближихме до Литва в тази среща. Поредни кошове на Дариуш Лавринович и Петравичиус, последвани от сухи наши атаки предопределиха крайния победител в мача, Малко повече от 2 минути преди края вече аванса на Литва имаше двуцифрено изражение – 78-67. Те успяха и да затворят мача при 84-69, въпреки че 15 точки не е истинската разлика между двата тима специално в тази среща.

Най-резултатен за българите беше отличния и в този мач Ърл Роуланд - 18 точки, Тодор Стойков добави 16 в последния си мач с националния екип тъй като обяви след срещата, че напуска отбора и ще даде път на младите в бъдеще. Деян Иванов пък завърши с 11.

Кщищоф Лавринович пък бе реализира 16 точки, Марионас Петравичиус доабви 13, а звездата от НБА Линас Клейза завърши с 10 за успеха на Литва.