Лукойл Академик пада от Фени, мачът с Левски под въпрос

Лукойл Академик
30-09-2009 18:06

Лукойл Академик загуби от македонския Фени Индустри с 99-106 в първата среща от втория ден на международния турнир за мъже в Самоков под името „45 години Самел”. По този начин сблъсъкът между Лукойл Академик и Левски в петък може и да не се състои. За да се случи това, трябваше двата тима да спечелят първите две  места в двете групи на турнира. Организаторите на турнира са предвидили в програмата първенците от двете групи да играят директно един срещу друг във финала на състезанието за тази купа. Дали Лукойл Академик и Левски ще играят в Самоков за първото място зависи от мача между Фени Индустри-АЕК Ларнака, който е по програма утре вечер.

Първата четвърт от мача бе много оспорвана, двата тима си смениха водачеството няколко пъти, а най-голямата разлика в полза на единия или другия отбор бе 4 точки. Закономерно след 10 минути игра резултата бе само 1 точка разлика – 22-21 за Лукойл Академик.

След минута и половина от втората четвърт Лукойл Академик все още бе отбелязъл нито една точка, а съперниците им през това време цели 8, благодарение най-вече на отличния Владимир Попович (една тройка и 3 успешно изпълнени наказателни удара) в тези моменти. Тодор Стойков намали на 29-24, но последваха нови силни моменти за играчите на Фени Индустри, които имаха добър ден в стрелбата от тройката. Така 4.23 минути преди почивката македонците дръпнаха с най-голямата разлика от 11 точки в този мач – 44-33 в тяхна полза. Лукойл Академик отговори със своя серия от 8 поредни точки (по 4 на Чавдар Костов и Айзък Уелс) в рамките на минута и половина и свали до 44-41. Костов (с тройка) и Уелс вкараха още два коша до почивката между двете полувремена, но македонците успяха да запазят преднината си – 52-46 за Фени Индустри след 20 минути игра.

Бяха изминали само 2.29 минути от второто полувреме, когато Бранко Миркович изравни за 58-58. Двата тима се разгърнаха в нападение в тази трета четвърт и си вкараха общо 52 точки в нея – 27-25 за Лукойл Академик в тази десетка.

Последната част започна при резултат 77-73 за македонския тим. Американецът от гостите Джеймс Лайф ги изведе напред със 7 точки аванс – 88-81 точно 6.21 минути преди края на срещата. Плеймейкърът на Лукойл Академик Уолкър Ръсел вкара тройка и намали до 88-84, но сънародникът му от Фени Лайф бе под пара и след нова тройка, последвана от кош с фал направи резултата 94-84 – двуцифрена разлика за първи път от средата на втората четвърт в полза на македонците. До края оставаха малко повече от 5 минути чисто време, а „студентите” се опитаха чрез стрелба от тройката да се върнат в мача. В крайна сметка двата тима не успяха да променят драстично разликата в края и срещата завърши при резултат 106-99 за Фени Индустри.

Американецът Джеймс Лайф вкара 5 тройки и общо 30 точки, а Владимир Попович добави 4 тройки и 23 точки за победителите. Общо в срещата македонците показаха отличен процент от далечно разстояние – 13 тройки от 29 опита за 45 %.

За Лукойл Академик Уелс завърши с 19, а освен това добави и 10 асистенции за дабъл дабъл в мача. Друг американец - Ърнест Браун добави 17, а Чавдар Костов вкара 16 точки. Добре се включиха още Уокър Ръсел - 12 точки и Веселин Веселинов и Бранко Миркович с по 11.