Берое 07 изпусна Самсунспор

Берое 07 бе на крачка от успех
02-10-2009 20:32 | Желязко Динев

Баскетболистиките на "Берое 07" загубиха първата си контролна среща от силния международен турнир в турския град Самсун. В зала "Яшар Дюгю" старозагорки отстъпиха с 68:70 (17:21, 11:12, 9:15, 23:13) на домакините и бронзови медалистки от миналото първенство на южната ни съседка "Самсунспор", които предварително бяха сочени за фаворит за спечелването на надпреварата. С играта си обаче момичетата на Стефан Михайлов дадоха сериозна заявка за добро представяне през започващия  след 2 седмици сезон в новосформираната женска Национална Баскетболна Лига.

Очакванията на домакините за лесна победа останаха твърде далеч от реалностите и състезателките на турския тим трябваше да се поизпотят доста, за да стигнат до инфарктния успех.

Началото бе равностойно и до средата на 5-ата минута играта вървеше кош за кош. Последваха няколко неуспешни атака и за двата тима, но все пак туркините излязоха първи от неприятната серия и дръпнаха с 6 точки -19:13. В самия край на частта "зелено-белите" се активизираха и в крайна сметка намалиха пасива си до 4 точки. Подобно бе и развитието на втората четвърт. В един момент домакините поведоха с 31:20, но силна серия от 8:2 в полза на заралийки оформи и резултата на почивката – 28:33.

Веднаха след нея "Самсунспор" вдигнаха оборотите и поведоха 14 точки разлика, след което явно решиха, че са си свършили работата. Състезателките на "Берое 07" обаче не мислиха точно по същия начин и бяха на косъм от това да обърнат събитията в своя полза. Преди последните 10 минути на таблото светеше 57:45.

Последната част започна с по-силни изяви на старозагорки, които намалиха пасива си на 7 точки само за минута. Домакините бяха видимо изнервени от изненадващия за тях резултат и грешките в тима им ставата все повече. Това позволи на "Берое 07" да се доближи само на 2 точки от съперника 3 минути преди края. Точно тук се наложи и реферите да влязат в роля. До финалната сирена единственият път, когато те свириха нещо в полза на гостите беше, когато наставникът Стефан Михайлов искаше таймаут. Туркините пак дръпнаха с 5 точки, а тройката със сирената на Петя Джамбазка само оформи и крайното 68:70.

Най-резултатни за "зелено-белите" бяха Ралица Нанева и Златина Калоферова с по 14 точки, по 13 добавиха Мария Желязкова и Нели Пашева, а с по 7 се отчетоха Петя Джамбазка и Ани Римпова. Младата Доли Цанкова не успя да се разпише в противниковия кош, но във всички случаи, в които беше на полето, доказа, че трансферът й в "Берое 07" е отличен ход на ръководството на тима.

Българката в тима на "Самсунспор" Вера Перостийска завърши с 6 точки.

В мача на откриването на турнира българският шампион "Лукойл Нефтохимик" (Бургас) победи другия турски представител в надпреварата "Чанкая Ари Колежи" с 99-83.

Утре следобяд "Берое 07" се изправя срещу "Чанкая", а "Лукойл" ще мери сили със "Самсунспор".

Самсунспор – Берое 07 Стара Загора 70-68 (21-17, 12-11, 24-17, 13-23)
  Самсунспор: Аслан 8, Перостийска 6, Акая 13, Бичер 3, Тозлу 4, Гайдър 18, Альошкина 4, Даричоглу 7, Каялар 5, Чакир 2, Гюнгьор 0, Чейни 0
  Берое 07: Пашева 13, Римпова 7, Калоферова 14, Нанева 14, Джамбазка 7, Желязкова 13, Цанкова 0