Женският Академик София се завръща


Женският Академик София се завръща
Станислава Станкова ще бъде в основата на тима
11-10-2009 23:35 | Влади Лазарова

След фаталните 13 години, женският Академик (Сф) се завръща! Отборът ще участва в Държавното първенство на женската “А” група, което започва на 17 октомври. Още в първия кръг Академик (Сф) ще премери сили срещу един от основните си конкуренти в шампионата - НСА. Черно море, Рилски спортист и Тони 7 са останалите клубове в “А” група.
 
Този тим на Академик (Сф) за първи път от близо 20 години насам наистина има пълно основание да бъде наричан “студентски”. Прякорът “студенти” бе превърнат в нарицателно на мъжкия Лукойл, където от години играчите, които следват висше образование се броят на пръсти. При това, най-голямото им постижение е да бъдат приети в НСА.
 
Женският Академик (Сф) е събрал под един покрив 11 първокурснички, но не в Националната спортна академия (б.а. макар че сред тях има и такива, които ще продължат паралелно обучението си и там!). Гордостта на клуба е, че цели девет от баскетболистките вече усетиха какво е да се кове диплома за бакалавър в Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски”. Това превръща състава на МГУ във фаворит за титлата в студентската лига. Там, както и в “А” група, НСА се явява основен конкурент. Две от състезателките на Академик (Сф) са част от програмите по “Икономика” и “Педагогика” съответно на УНСС и СУ “Св. Св. Климент Охридски”.
 
Женският Академик (Сф) има пълната подкрепа на ректора на МГУ “Св. Иван Рилски” – проф. Д-р Иван Милев, на общинския съвет и ръководител катедра “Физика” в МГУ – Вили Лилков и на председателя на ОСК Академик – Ваньо Найденов. Тримата ще участват в пресконференцията на Академик (Сф) преди първия мач от “А” група. Срещата с медиите е в сряда (14 октомври) от 12:00 ч. в “Пресклуб България”. Треньорът Елена Станкова и две от баскетболистките – Ивон Тодорова и Станислава Станкова също ще участват в пресконференцията.
 
Жизнената необходимост от образование бе жестоко подценявана в българския спорт в последните 20 години. Това постепенно превърна децата на нацията ни в ограничени същества, в осакатени личности, за които дипломата бе непосилна тежест още от гимназията, камо ли в университета. Да не говорим за липсата на мотивация, на амбиция и ясна визия с какво ще се занимават някой ден, когато се събудят на трийсет, а кариерата им в спорта е останала някъде зад гърба им.
 
Затова примерът на Академик (Сф) е достоен за адмирации. Отборът трудно се събира в пълен състав, заради ангажиментите на момичетата в университета и понякога се налага баскетболистките да тренират на групички. Дори и по обяд, когато е единствената пролука в програмата им.
 
В настоящия Академик (Сф) са събрани шест баскетболистки, които са били част от националния отбор за девойки в отделните възрасти: Ивон Тодорова, Диляна Шумарова, Антония Загорова, Вероника Илиева, Зорница Найденова, Станислава Станкова. Три от тях пък се очаква да бъдат ядрото на държавния тим, набор 1990 г. на европейското първенство следващото лято: Станислава Станкова, Ивон Тодорова, Антония Загорова. Треньор на Академик (Сф) е бившата баскетболистка на клуба и бивш треньор на девическия национален отбор – Елена Станкова. Тя е част и от последния тим на Академик (Сф) през сезон 1996/1997. Тогава в редиците на “студентския” състав са още две добре познати у нас имена – Албена Янчева и Стефка Кочева. Трите “стари кучета” дърпат нагоре девойките на покойната вече наша именита треньорка и бивша националка – Виолета Цолова. Кочева дори печели индивидуалната награда за най-добър реализатор в първенството. Треньор е бившият гард на България, ЦСКА, Компакт Димитровград и Академик – Станислав Станков.
 
Подкрепата си към Академик (Сф) са на път да разкрият и две имена, които нямат нужда от представяне в женския баскетбол у нас – Албена Брънзова и Ивета Барчовска. Бившите националки не отхвърлят възможността пак да се завърнат в залата, за да помогнат на Елена Станкова и амбициозния й отбор. Брънзова игра до преди година, а Барчовска се отказа преди около пет. 38-годишният бивш гард на Славия, Левски Спартак и Нефтохимик дори вече е картотекирана за “А” група. Според Станкова, присъствието й дори само на пейката по екип е от жизнена необходимост за младите състезателки. “С опита си, с поведението си и с мисленето си на организатор на играта Ивета би била истински пример за подражание на тези момичета”, признава Елена Станкова.
 
Съвместната работа на Ивета Барчовска и Елена Станкова датира от години. В медиите те излязоха за последен път покрай скандалната раздяла с “Овъргаз”. Там двете водеха женското направление, което без обяснение бе закрито в началото на 2008 г. В резултат на това, на улицата и без отбори остана цял отбор. Ядрото му за щастие сега се събира, този път в редиците на Академик.
 
СЪСТАВЪТ НА АКАДЕМИК:
 
ГАРДОВЕ
1. Станислава Станкова (174 см, 1990 г.)
Специалност: “Компютърни технологии в инженерната дейност” в МГУ
 
2. Зорница Найденова (172 см, 1989 г.)
Специалност: “Компютърни технологии на инженерната дейност” в МГУ
 
3. Сандра Иванова (170 см, 1990 г.)
Специалност: “Екология и опазване на околната среда” в МГУ
 
4. Снежана Георгиева (176 см, 1990 г.)
Специалност: “Автоматика, информационна и управляваща дейност” в МГУ
 
5. Мила Маринова (174 см, 1989 г.)
Специалност: “Педагогика на масовата и художествената комуникация” в СУ “Св. Св. Клименти Охридски”
 
6. Веселка Тасева (172 см, 1990 г.)
Специалност: “Газова и горивна и пречиствателна техника и технологии” в МГУ
 
КРИЛА И ЦЕНТРОВЕ
7. Ивон Тодорова (180 см, 1990 г.)
Специалност: “Разработване на полезни изкопаеми” в МГУ
 
8. Вероника Илиева (182 см, 1989 г.)
Специалност: “Разработване на полезни изкопаеми” в МГУ
 
9. Лили-Ана Николова (183 см, 1990 г.)
Специалност:  “Газова и горивна и пречиствателна техника и технологии” в МГУ
 
10. Антония Загорова (185 см, 1990 г.)
Специалност: “Икономика” в УНСС
 
11. Диляна Шумарова (192 см, 1990 г.)
Специалност: “Екология и опазване на околната среда” в МГУ
 
Старши треньор: Елена Станкова
 
ИСТОРИЯТА
Осемте титли на Академик (Сф)
Старши треньор - година
Нейчо Нейчев – 1982
Димитър Сахаников – 1976
Кирил Семов – 1975
Методи Йосифов – 1970
Методи Йосифов – 1969
Любомир Панов – 1968
Цветан Желязков – 1966
Цветан Желязков – 1960
 
Десет сребърни медала в републикански първенства: 1955, 1961, 1962, 1963, 1964, 1965, 1967, 1974, 1977, 1981. Осем бронзови медала в републикански първенства: 1952, 1954, 1956, 1959, 1971, 1978, 1983, 1988 г.
 
Петте купи на Академик (Сф)
Старши треньор - година
Кирил Семов – 1970
Кирил Семов – 1973
Любомир Панов – 1967
Любомир Дървов – 1960
Цветан Желязков – 1957

Коментари
Други новини
Номер 1 за българския баскетбол
Откажи