Трудна победа на Дунав на старта при жените

Дунав Еконт (сн. BulgarianBasket.com)
17-10-2009 22:05

Вицешампионът Дунав Еконт стартира с много трудна победа у дома срещу Миньор Перник участието си в Националната женска лига. Русенки надделяха само със 72-68 в мач номер едно от новия сезон 2009/10. В края на мача имаше последна драматична минута, в която стрелби на Радмила Нешева и Ренета Дикова от тройката не поразиха целта и така гостенките не можаха да свалят резултата и се приближат още повече до съперника. Всъщност последния кош в мача го вкара Ива Терзиева 1.39 преди края, а в оставащото време и двата тима не успяха да променят статуквото в цифрово изражение на светлинното табло в Русе.

Миньор започна по-добре мача и след кош на Радмила Нешева и два на Светла Асенова поведе с 6-0. Най-добрата състезателка на домакините в този мач – Наталия Топалова отбеляза първия кош за Дунав в този шампионат и намали резултата. Гостенките обаче си играеха с нужното самочувствие и в средата на първата десетка имаха аванс от 8 точки – 4-12. Тази разлика се запази и след първата четвърт – 13-221 за Миньор Перник, които бяха дошли необременени и настроени за битка. В първите 3.49 минути от втората четвърт Дунав направи серия от 8 поредни точки и изравни при 21-21. Малко по-късно чрез младата надежда Даниела Петева Дунав излезе за първи път напред в резултата 25-23. Оттук до почивката русенки дори успяха да натрупат и преднина, която между двете полувремена вече бе 10 точки – 39-29. В тази втора четвърт надмощието на Дунав бе осезаемо, а и резултата от нея говори за това – 26 на 8 в тяхна полза.

През второто полувреме домакините от Дунав Еконт контролираха срещата и винаги бяха напред в резултата. Стигна се и до тази драматична последна минута, но на практика  гостенките от Перник не можаха да се приближат на повече от крайното минус 4 и да изненадат един от големите фаворити за спечелване на титлата в женското ни първенство – Дунав Еконт.

Наталия Топалова вкара 18 точки и хвана 7 борби, доакто американката Шарел Алън добави 15 и 6 овладени топки. Зорница Костова завърши само с 2 точки, но подаде 7 асистенции, а другата американка в отбора на Дунав Даниел Бъргин влезе като резерва и вкара 16 точки.

Силно игра за гостенките бившата състезателка на Дунав Светла Асенова, която направи първи дабъл дабъл за сезона – 21 точки и 10 борби. Радмила Нешева добави 16 точки и 7 овладени топки, а Ралица Василева и Камелия Михалкова отбелязоха 12, съответно 11 точки.

Следващата седмица Миньор приема Монтана 2003 у дома, докато Дунав Еконт гостува на Берое 07 в Стара Загора. Срещите са на 24 октомври.