Архивите говорят: Спечелването на трето място от Ямболгаз през сезон 1999/2000 (видео)

20-11-2015 18:31

BGbasket.com продължава да показва интересни спомени в рубриката "Архивите говорят". Този път, благодарение на Христо Добрев, ви връщаме към сезон 1999/2000, когато за трето място в първенството играят Ямболгаз и ЦСКА. Играе се трети решителен мач, а победителят печели бронза. Ето малко повече информация за мача от yambolbasketball.com:

Денят е 6 юни 2000 г. Все още никой от присъстващите 3000 души на Диана Арена, а и цялото ямболско и баскетболно общество в България не подозира, че след две години, точно на тази дата Ямболгаз за първи път в своята история ще стане шампион на страната. До тогава обаче има още много време, през което отборът ни щеше да изиграе множество епични битки. Една от тях е третият решителен мач за определяне на бронзовият медалист на държавното първенство по баскетбол - сезон 1999/2000 г.

След разменени победи, резултатът в плейофната серия между Ямболгаз ′92 и ЦСКА е 1-1. Психическите и физическите сили на ямболските момчета бяха изцедени от изключително драматичните четвъртфинални и полуфинални двубой съответно срещу Велбъжд и ММ биър Черно море, в които те изиграха максимално възможния брой мачове. Пред тях обаче нямаше алтернатива. "Победа и пак победа" скандираха верните фенове в зала "Диана". Първото полувреме от този толкова емоционален двубой бе напълно равностойно. Двата тима се оттеглиха на почивка при 44-44.

Пределно мобилизирани, ямболии пречупват коравия си противник и печелят мача. Той обаче ще остане в съзнанието на присъствалите не толкова с резултата и развоя си, а със сърцераздирателните минути след последния съдийски сигнал. Изпаднали в екстаз, една част от феновете подскачаха и се радваха като деца, други изпращаха благодарствени молитви към небето, по-чувствителните не скриваха сълзите в очите си. Всички заедно обаче изригнаха като вулкан, когато бе връчена купата и бронзовите медали на новите герои на Ямбол. Една дългоочаквана мечта бе достигната, спомените бяха възродени - след двадесет и една години отново баскетболният отбор на Ямбол е сред медалистите.