Цветомир Чернокожев за кампа на Майкъл Джордан
Там, където мечтите се сбъдват
Преди дни 40 Топ таланти на Европа, родени 2000/01 година, имаха шанс да се докоснат до престижния камп Jordan Brand Classic на най-великият баскетболист в историята – Майкъл Джордан. Камп, от който са започнали бъдещето си звезди като ЛеБрон Джеймс, Дуайт Хауърд и Кевин Дюрант, както и европейските такива - Марио Хезоня, Никола Миротич, Енес Кантер, Йонас Валанчунас и други.
Най-хубавото бе, че сред тях имаше и българско момче – Цветомир Чернокожев. 15-годишният ни национал е част от кадетите на Лукойл Академик и представи страната ни на престижния форум. За жалост, той не успя да да продължи напред сред 10-те състезатели, които бяха избрани да участват на звезден мач през април 2016 в Ню Йорк между бъдещите звезди на Европа и САЩ.
Лагерът се проведе от 4-6 март в хърватската столица Загреб в залата носеща името на една от най-големите легенди на баскетбола Дражен Петрович. На кампа таланатите имаха възможност да работят с най-добрите специалисти от САЩ и Европа.
Ето какво разказа от първо лице Цветомир Чернокожев за участието му в кампа пред BGbasket.com:
- Организацията беше на изключително ниво. Още от летището ме посрещнаха много добре, закараха ме до хотела и с влизането ме посрещнаха с пълна екипировка. След това имах малко време за почивка и дойде време за тренировка. Бяхме 40 човека, разделени на 4 отбора по 10 човека. Тренирахме на 3 игрища с 10 треньора, но, за да чуваме само главния треньор, той беше с микрофон. (б.а Сред тях и Джак Сикма, който е шампион в НБА през 1997 година с отбора на Сиатъл Суперсоникс и 7 пъти участник в мача на звездите в НБА. Като треньор е бил помощник на Сиатъл Суперсоникс, Хюстън Рокетс (2007-2011) и Минесота Тимбърулвс (2011-2014). Тренировките бяха дълги и доста изморителни. Почти нямахме свободно време и преди и след тях. Доста често гледахме филми за Майкъл Джордан, за неговите тренировки и начина му на живот. Посетихме Музея на Дражен Петрович в Загреб.

- Какво означаваше за теб шансът да присъстваш на такъв камп от най-силна величина?
- За мен този камп означаваше много, тъй като Джордан не е случайна марка и със сигурност не оценявам представянето си като слабо, въпреки че не ме избраха след 10-те за мача в Ню Йорк.
- По колко време тренирате на ден и на какви упражнения наблегнахте на тренировките?
- Продължителността на тренировките беше минимум по 2 часа, но бяха повече насочени към физическата подготовка - упражнения с въжета, отскоци, ластици и лицеви опори. Тренировките, на които играхме 5х5, бяха по 2 часа и 40 минути. Упражненията не бяха нещо по-различно от нашите в България, но се правеха по-продължително, в по-високо темпо и с минимални почивки.

- Какво научи от кампа?
- Научих как трябва да работиш, за да успееш един ден.
- Какво те впечатли най-много?
- Всичко от това как турнирът беше организиран ме впечатли. Най-много това, че имах възможност и аз да участвам и да се докосна до толкова престижен форум с най-добрите играчи в Европа. - така завърши българският национал, който си пожелава единствено много здраве, за да постига още много победи с отбора си.
Всички 10 състезатели ,които бяха избрани да продължат напред, са част от едни от най-легендарните баскетболни клубове на Европа. Ето кои са те: Никола Зизич (Барселона), Отон Янкович (КК Цибона), Домантас Вилис (Литва), Карлос Алочен (Сарагоса), Александър Балчеровски (Гран Канария), Филип Петрушев (Лаборал Куча), Артурс Курукс (Лаборал Куча), Марко Пецарски (Мега Лекс), Джоел Пара (Ховентут Бадалона), Алекандър Ершов (ЦСКА Москва).

По време на кампа организаротите на Jordan Brand Classic подарили подписан от Джордан потник на майката на Дражен - Бисерка.

Харесайте BGbasket.com във Facebook
Следвайте BGbasket.com в Instagram
Абонирате за канала ни в 
Тагове: Цветомир Чернокожев, България (кадети 16), Академик София (16)



.jpg)

.jpg)


.jpg)
.jpg)


































