Много напрежение и драматичен обрат за Балкан в първия мач от финала

(сн. LAP.bg)
21-05-2018 20:37 | Мария Маринова

Балкан поведе на Левски Лукойл във финалната серия в мъжкото първенство. В драматичен мач, изигран в зала „Универсиада“, баскетболистите на Небойша Видич победиха своя съперник със 71:69. Те изоставаха през по-голямата част от срещата, но направиха обрат след силна последна четвърт. Извън групата за столичния тим останаха контузеният Павлин Иванов и Крис Минков.

Освен фенове от столицата, в залата имаше и много привърженици от Ботевград. Двубоят не се размина и без напрежение. Малко преди края емоциите взеха връх и между агитките в двата края на залата полетяха бутилки, но до по-сериозни инциденти не се стигна.

Следващият мач от серията е в сряда отново в София.

Домакините започнаха по-добре мача и поведоха с няколко точки в началните минути. Постепенно „зелените“ заиграха по-добре и се доближиха само на точка от своя съперник. След десет минути игра Левски Лукойл водеше с 19:16 след силни изяви на Божидар Аврамов и Станимир Маринов.

Проблемите със стрелбата на гостите продължиха и през втория период. Това позволи на състава на Константин Папазов да дръпне с 9 точки, но на почивката съперникът им намали разликата на 6. И двата тима показаха много лош мерник от далечно разстояние през първото полувреме. Левски Лукойл бе 1/12 (8%) от тройката, а Балкан – 1/13 (7%).

Авансът на столичния тим стана двуцифрен за първи път в средата на третата част при 44:33. Отговорът на гостите не закъсня и след две тройки на Павел Иванов и ДиВон Уошингтън Балкан намали изоставането си. Левски Лукойл обаче удържа преднината си и преди заключителната част водеше с 52:45.

„Зелените“ започнаха ударно последната четвърт и след серия от 15:0 поведоха за първи път в срещата. Едва след средата на частта домакините успяха да отбележат първия си кош за последния период. Последваха драматични минути, а 9.1 секунди преди сирената Левски Лукойл изравни за 69:69. Небойша Видич взе прекъсване, а след него ДиВон Уошингтън бе фаулиран от Христо Николов. Американецът отбеляза и двата наказателни удара, а в оставащите секунди Станимир Маринов пропусна от тройката и Балкан спечели.

Венцислав Петков бе най-резултатен за победителите с 20 точки. С дабъл-дабъл от 13 точки и 11 борби завърши ДиВон Уошингтън. Дейвид Хоутън отбеляза 12, а с 11 е Христо Захариев.

За Левски Лукойл Станимир Маринов отбеляза 19 точки. Божидар Аврамов вкара 14, Кийт Клантън има 12, а Неманя Милошевич наниза 10.