Балкан напусна ФИБА Къп с драматична победа

(сн. FIBA.basketball)
27-11-2019 20:53 | Мария Маринова

Балкан завърши с победа участието си във ФИБА Къп през този сезон. В последния си мач от надпреварата тимът се наложи над Сьодертеле Кингс у дома с 90:89, като срещата бе много оспорвана до последно.

И двата тима бяха загубили шансове за класиране в следващия етап още преди седмица, а днешният успех оставя „зелените“ на третото място в групата с баланс 2-4. Шведският тим е последен с 1-5, а както вече стана ясно, напред продължават Клуж и Енисей. Румънският тим спечели групата, след като днес надви руския с 97:83.

Българският шампион отново бе без Крис Минков, който има проблеми с пръста, докато за днешния им съперник извън групата остана капитанът Дино Пита заради контузия.

След този двубой баскетболистите на Йовица Арсич ще се концентрират изцяло върху българското първенство, като в събота им предстои визита на Спартак Плевен.

Гостите започнаха по-добре срещата и след три тройки поведоха с 9:4. Балкан бе в ролята на догонващ почти през цялата първа четвърт, преди Ивко Ивков да възстанови равенството минута и половина преди края й. В оставащото време на частта обаче Сьодертеле отново си върна водачеството и преди втория период бе напред с 22:17.

Подемът в играта на шведския тим продължи и две минути по-късно той вече водеше с двуцифрена разлика при 29:19. На няколко пъти домакините се доближаваха до 3-4 точки от своя съперник, но не успяваха да поведат. На почивката те изоставаха с 43:47, след като до момента бяха отбелязали само една тройка срещу осем за опонента си.

След паузата баскетболистите на Йовица Арсич показаха различни лице и бързо стигнаха до пълен обрат, а след десет безответни точки поведоха с 56:49.В следващите минути те поддържаха аванс от няколко точки, като преди заключителната четвърт резултатът бе 68:61 в тяхна полза.

В началото на последния период Балкан за първи път дръпна с двуцифрен аванс при 75:65. Гостите обаче не се предадоха и минута и половина преди края стигнаха до нов обрат при 83:82, но след нея тройка на Джордан Калахан отново изведе домакините напред. В оставащото време до края българският тим не изпусна водачеството си и спечели.

Марко Радонич бе най-резултатен за Балкан с 23 точки, като вкара 10/10 от фаула. Близо до трипъл-дабъл бе Кени Хол с19 точки, 10 борби и 7 асистенции, а Димитър Димитров се отчете с 15 точки.

За Сьодертеле Мартин Палмблад наниза 23 точки, 20 има Чарлс Калисън.