Черно море оцеля трудно в морското дерби

05-12-2015 19:41

Черно море записа много трудна победа със 72-66 като гост на Черноморец в Бургас в първото за сезона морско дерби от НБЛ. Гостите от Варна водеха през огромна част от мача, но всичко се реши в края и до последно не се знаеше какъв ще е изходът. Така след първото завъртане в шампионата и мачове с всички съперници „моряците” имат 6 победи и 3 загуби и делят третото място с Берое, а балансът на бургазлии е 1-8, като това беше шестата им поредна загуба. В следващия кръг Черно море гостува на Рилски спортист, а Черноморец посреща Спартак Плевен.

Варненци поведоха още в началото и натрупаха преднина от 12 точки, но до края на първия период съперникът успя да я намали наполовина за 18-24. На моменти до почивката разликата отново стана двуцифрена, а в други падна само до 3 точки, като в крайна сметка след едно полувреме Черно море водеше с 39-31. Темпото се запази след подновяването на играта, а Черноморец остана опасно близо до съперника си за 48-53 след 30 минути. В средата на заключителния период Черноморец поведе с точка, но серия от 5-0 върна лидерството на варненци. При 56 секунди до края резултатът беше равен – 64-64, а Станислав Цонков вкара решителна тройка. След пропуск за домакините Пламен Алексиев застана на наказателната линия и не трепна, за да направи разликата 5 точки. Константин Коев върна два наказателни удара 18 секунди преди края, след което Алексиев вкара нови два за Черно море и в оставащите 10 секунди домакините нямаше как да обърнат мача.

Бургазлии спечелиха борбата под коша и направиха повече асистенции, но победителите имаха по-добра успеваемост при стрелбата общо от игра – 42% срещу 36%, отнеха 9 срещу 6 топки и предизвикаха 16 грешки, извършвайки 11.

Симеон Илиев допринесе с 26 точки и 8 борби за победата на отбора си, а по 10 отбелязаха Пламен Алексиев, Станислав Цонков (7 асистенции) и Никола Маравич (9 борби).

За Черноморец Деян Белич регистрира 22 точки и 16 борби, а по 11 вкараха Константин Коев, Емил Бинев и Хънтър Уилямс.