Балкан прониза Берое с 15 тройки за 4 поред

12-12-2015 19:44

Балкан записа категорична победа с 93-70 над Берое като домакин в „Арена Ботевград” в мач от десетия кръг на Националната баскетболна лига. Ботевградчани изиграха много силна трета част, в която се откъснаха напред в резултата и решиха срещата в своя полза. Те вече имат 4 поредни и общо 8 победи в първенството, както и 2 загуби. След резултатите от днес ботевградчани вече са на две победи пред делящите трето място варненски и старозагорски отбори плюс Рилски и Спартак с по 6-4. В следващия кръг Балкан посреща Рилски спортист, а Берое Ямбол.

Домакините поведоха в резултата още в началото и през първите минути поддържаха крехка преднина, която още в края на откриващата четвърт успяха да направят двуцифрена. Все пак в последните атаки от нея Берое успя да се задържи на 6 точки зад съперника. На моменти преди почивката разликата отново скочи над 10 точки, дори 15, но старозагорци отново намериха начин да се върнат в мача и след 10-2 за край на полувремето изоставаха само с 5.

Ключово значение в мача имаше третият период, в който домакините бяха много силни и след като ограничиха сериозно нападението на съперника си успяха да поведат трайно със стабилна разлика. След 30 минути резултатът беше 71-56. В средата на заключителната част разликата за първи път в мача премина границата от 20 точки след 13-2 в полза на Балкан, а в оставащите минути отборите просто доиграха мача.

Ботевградчани имаха предимство в борбата под коша – 39-32, а също си подадоха много повече асистенции – 23-12. Най-впечатляващото от статистиката обаче е успеваемостта на победителите от тройката – те нанизаха цели 15 точни стрелби отвъд дъгата от 28 опита (53%). Разликата в общата успеваемост при стрелбата от игра също е сериозна – 58% срещу 30% в полза на Балкан.

Брандън Фортънбъри отбеляза 18 точки (5/5 от тройката) за победителите, 15 добави Марко Бъркич, а 14 – Цветослав Острев. Всички баскетболисти в състава на отбора получиха шанс за изява и с изключение на един се разписаха.

За Берое Александър Тодорович записа 16 точки и 10 борби, 15 отбеляза Остън Барнс, а 12 записа Станислав Ваклинов.