Момчетата на Овергаз на финал за купата при 14-годишните

Момчетата (14) на Овергаз победиха Балкан
15-04-2009 21:46

В по-интересния и равностоен от двата полуфинала за Купа България при момчетата до 14 години миналогодишният шампион на тази възраст Овергаз победи драматично домакина на финалната четворка Балкан Ботевград. Софиянци се класираха за финала след победа само с 1 точка - 75-76, въпреки че в един момент от третата четвърт бяха повели с цели 14. Всичко се реши в последната минута на двубоя, когато момчетата от Ботевград пременно направиха обрат, но гостите успяха да удържат и да си спечелат очакваното за тях място на финала за купата утре от 13.00 часа. Той ще бъде повторение на миналогодишния финал на Държавното първенство при 14-годишните - Овергаз -Черно море E-on.

Още първата четвърт бе изключително оспорвана и напрегната, като нито за миг някой от двата тима не можа да вземе в нея аванс от повече от 2 точки. През втората, започнала при 19-19, момчетата на Овергаз постепенно наложиха лек превес, но водеха само с 4 точки на почивката - 32-36. Най-голямата преднина на столичани дойде при 34-48 в 35-ата минута, но в следващите 5 минути Балкан намали разликата на 6 точки, а след още 4 минути (6 преди края) резултатът бе изравнен - 59-59 - и дори обърнат до 63-60.

До края всичко бе въпрос на по-здарви нерви, а и малко спортен шанс, който бе на страната на възпитаниците на Виктория Маринова. В последните 10-ина секунди те взеха решителен аванс от 4 точки, след като при 72-73 при Александър Везенков от Балкан пропусна два наказателни удара, а на острещния кош Деян Карамфилов вкара и бе фаулиран, а той не сгреши при своето изпълнение от линията. Точно този успешен наказателен удар се оказа "ключът" към победата на Овергаз, защото Цветан Георгиев вкара тройка при последната атака на домакините, но за повече нямаше време.

Именно Георгиев бе най-резултатен при загубата на Балкан със своите 25 точки, към които добави 10 борби за своя дабъл дабъл. Александър Везенков завърши с 13 точки, а Николай Маринов и резервата Преслав Николов - съответно с 10 и 12, като и двамата добавиха по 5 борби. Освен решителната си изява в последните минути пък за успеха на Овергаз Деян Карамфилов вкара и общо 23 точки, с които бе най-резултатен, и "открадна" цели 7 топки. От победителите също имаше играч с дабъл дабъл - Калоян Радев с 16 точки и 10 борби. Другият с двуцифрен точков актив бе съименникът му Калоян Панчев (10 точки).

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА БАЛКАН (14) - ОВЕРГАЗ (14)

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ ФИНАЛНАТА ЧЕТВОРКА ЗА КУПА БЪЛГАРИЯ ЗА МОМЧЕТА (14)