Овергаз (14) – носител на купата на България

Момчетата на Овергаз триумфираха
16-04-2009 15:23

Момчетата на Овергаз до 14 години станаха първият носител на купата на България след като в истински трилър с две продължения се наложиха над връстниците си от Черно море с 86-77. Така те завършиха турнира без нито една загуба и заслужено са на върха в това първо издание, организирано от БФБ.

След една равностойна първа четвърт, след края на която Черно море водеше с 12-11, момчетата от Овергаз контролираха събитията на терена в ботевградската зала „Балкан” до началото на последната част. На почивката те имаха аванс от 6 точки (32-26), а след 30 минути игра бяха с 8 точки напред (55-47). В последната десетка от редвоното време обаче малките „Моряци” се върнаха в срещата и дори имаха възможност да я спечелят. Така двата тима не можаха да излъчат победител в редовните 40 минути и след 63-63 се стигна до продължение.

Първото продължение, както и целия мач премина през няколко обрата. Венцислав Алексиев изведе Овергаз напред със 65-63, но момчетата от Черно море отвърнаха със 6 поредни точки за 69-65 в тяхна полза. Последва силна серия и на Овергаз – три поредни коша на Деян Карамфилов, Калоян Радев и Калоян Панчев – за 71-69 за техния отбор. Николай Стоянов от Черно море изравни резултата при 71-71 точно минута и 37 секунди преди края след два успешно изпълнени наказателни удара. 22 секунди по-късно пък Антон Диков изведе своите напред от същото място като и той не сбърка в двата си опита от наказателната линия за 73-71. Драмата бе пълна, две стрелби на момчетата на Овергаз не влязоха, а след грешка на Живко Маринов, Карамфилов отне топката и я вкара за ново равенство след тези пет минути игра – 73-73 – и ново продължение.

Калоян Радев бе точен от линията за наказателни удари и в 46-ата минута от мача Овергаз поведе със 75-73. Николай Иванов от Черно море изравни за 75-75, но тук момчетата на Овергаз решиха да нанесат своя решителен удар. Те вкараха 7 поредни точки и поведоха с 82-75 точно 2'14'' минути преди края. Антон Диков намали на 82-77, но тройка на Карамфилов сложи точка на спора – 85-77, минута преди края на второто продължение. Черно море не успя да отбележи нито точка до финалната сирена, докато Овергаз прибави един успешен наказателен удар и с 86-77 купата стана притежание на момчетата до 14 години на Овергаз.

Над всички в мача бе гардът на Овергаз Деян Карамфилов, който завърши с 31 точки, 6 асистенции и по 4 овладени и отнети топки и заслужи наградата си за MVP - най-полезен играч на турнира със среден коефициент от 23.0. Той също вкара 4 тройки за своя тим. Васил Стоименов и Мартин Цветанов добавиха по 11 и съответно 10 и 12 борби, а Калоян Панчев и Калоян Радев – по 9 точки за носителите на трофея.

Антон Диков вкара най-много за Черно море – 25 точки – и остана на борба от дабъл дабъл. Това пък направи Николай Стоянов със своите 19 точки и 13 овладени топки. Друг НиколайИванов пък хвана също толкова борби и реализира 17 точки.

Съотношението на борбите бе 64-59 в полза на варненци, докато Овергаз допусна по-малко грешки (23-28) в този 50-минутен трилър. За голямото напрежение в този мач говори и големият брой пропуснати наказателни удари – Черно море вкара само 15 от 31 (48 %), а Овергаз – 19/33 (58 %).

Накрая усмивките бяха по лицата на момчетата на Овергаз, техните родители, ръководството на клуба и феновете им. Отборът съвсем заслужено спечели първото издание на турнира за купата на страната, без да загуби нито една среща.

ПЪЛНА СТАТИСТИКА ОТ МАЧА ЧЕРНО МОРЕ Е-ОН (14) – ОВЕРГАЗ (14)

ПРОГРАМА И РЕЗУЛТАТИ ОТ ФИНАЛНАТА ЧЕТВОРКА ЗА КУПА БЪЛГАРИЯ ЗА МОМЧЕТА (14)