Лукойл зарадва новия директор с трудна победа срещу Балкан

07-03-2015 18:44

Вицешампионите с успех в Правец след 19 тройки

Лукойл започна с победа след смяната на новия им спортен директор. Домакините от Правец се наложиха над Балкан с 90-75 в дербито на 20 кръг от НБЛ пред погледа на новия си шеф Тодор Стойков, своя президент Валентин Златев, Сашо Везенков и бившия спортен министър Свилен Нейков, който в момента е съветник на сегашния министър Красен Кралев. Въпреки, че през първото полувреме изоставаха значително, а Балкан водеха в резултата, домакините изиграха много силна трета част, в която вкараха девет тройки и до края удържаха победата. Балкан имаше предимство през първото полувреме, но през второто допусна сериозен обрат. Те намалиха на моменти в последната част изоставането си до 4 точки, но силите не им стигнаха за нов обрат. Това е 17-та победа за Лукойл като до момента остават едноличен лидер в класирането на НБЛ само с една загуба, а ботевградчани са втори с актив 13-5. В следващия кръг тимът на Мирослав Ралчев посреща в Правец Рилски спортист, а Балкан приема Берое.

Гостите от Ботевград започнаха мача ударно със серия 13-3 след силно включване на гарда Цветослав Острев. Две тройки на Христо Захариев и Бруно Шундов обаче върна Лукойл в мача. След тях и Никола Драгович се разписа от линията за три точки, а Лукойл успя да обърне след 6 поредни тройки. Другият гард на ботевградчани Педжа Стаменкович не позволи това да продължи дълго и те отново взеха предимство. Така след 10 минути игра Балкан имаше аванс от една точка при 26-25. През втория период играта вървеше кош за кош, а двата отбора си размениха водачеството на няколко пъти. Гостите от Ботевград продължиха силно в защита, а в края на частта, след като Дий Браун получи техническо за оспорено нарушение, Балкан отново дръпна в резултата. Така на почивката те имаха аванс от 8 точки при 51-43.

Вицешампионите започнаха второто полувреме по-силно с три поредни тройки и серия 14-4, за да изравнят при 55-55. Устремът от тройката им продължи и те задържаха преднина дълго време като вкараха общо девет тройки в тази част, за да излязат с 9 напред след 30 минути. В последната част домакините от Правец продължиха по-добре като  постепенно увеличиха преднината си, а страхотно се включи националът Христо Захариев. На моменти Балкан намали до 4, но в края загуби концентрация в мача и след натрупалата се умора загуби с 15 точки разлика.

Никола Драгович бе най-резултатен с 22 точки, а 21 отбеляза Христо Захариев. Тери Смит завърши двубоя с 14 точки и 9 борби, а с 16 асистенции и 13 точки завърши Дий Браун.

За Балкан с най-много 13 точки бе Вукота Павич, а 12 отбеляза капитанът Павел Маринов. Николай Върбанов също игра силно като реализира 11 точки и овладя 7 борби.