Хасково изстрада победа срещу Нефтохимик в 45-минутен трилър

10-01-2016 20:07

Лидерът в женското първенство Хасково 2012 записа изключително трудна победа като домакин на Нефтохимик 2010 с 98-95 след продължение. Отборите проведоха истинска битка в зала „Дружба” с безброй смени на водачеството и малка разлика през цялото време. Хасковлийки записаха серия от 13-0 в края на редовното време, за да вкарат мача в продължение, след което извоюваха победата. Те продължават да са на върха в класирането с 11 победи и загуба до момента, а Нефтохимик дели третото място с Дунав 8806 с по 8-4. В следващия кръг на 13-и Хасково 2012 гостува на Берое Стара Загора, а Нефтохимик 2010 е домакин на Левски 2014.

Мачът започна много равностойно, с няколко смени на водачеството и през първата част разликата рядко превишаваше 2-3 точки. Едва в края й гостите успяха да поведат с 6 точки за 23-17. В началото на втората десетка разликата стана 9 точки, но със серия от 8-0 Хасково бързо се приближи до съперника. Оспорвани минути до края на полувремето доведоха с 49-45 в полза на Нефтохимик 2010.

В средата на третия период гостите от Бургас за първи път поведоха с 10 точки, но съперникът им пак намери начин да се върне в мача и след 30 минути разликата беше само 2. Нефтохимик продължи да играе силно и 4 минути преди края поведе с 12 точки, като изглеждаше, че мачът е решен. Тогава обаче Хасково 2012 направи страхотна серия от 13-0 и 50 секунди преди сирената имаше точка преднина. Тамара Баич бе фаулирана и вкара един от два наказателни удара, за да изравни резултата при 84-84, а след като отборите не отбелязаха повече точки в редовното време, мачът влезе в продължение.

Игра кош за кош в добавеното време запази разлика в границите на 1-2 точки. Минута и половина преди края Тамара Баич изведе Нефтохимик напред при 93-92, след което имаше кош за Хасково за 94-93 в тяхна полза. При оставащи 30 секунди Мея Тирера беше фаулирана и вкара два пъти от линията за 96-93. Теодора Динева също застана на наказателната линия и върна две точки, а в следващите две атаки на Хасково Лия Галдейра бе фаулирана и вкара по един наказателен удар за 98-95. Динева пропусна тройка в последните секунди и победата остана за домакините.

Отборите извършиха общо 61 нарушения в мача, като от игра за по пет лични излязоха три баскетболистки на Хасково и четири на Нефтохимик. Бургазлийки имаха предимство в борбата под коша – 57-48 и успеваемостта при стрелбата, но извършиха цели 30 грешки срещу само 10 на съперника. Съответно победителките имаха 18 срещу 7 отнети топки и 20-8 точки след грешки на съперника.

Мея Тирера беше над всички в мача и допринесе с 42 точки и 17 борби за победата на отбора си. Другата състезателка на тима, която игра пълни 45 минути – Лия Галдейра завърши с 28 точки и 13 борби.

За Нефтохимик 2010 Тамара Баич бе най-резултатна с 25 точки, 20 вкара Олга Мазниченко, а с 18 и 13 борби се отчете Теодора Динева.