Берое с историческа първа победа над Лукойл Академик

12-03-2016 19:46

Бронзовият медалист на Купа България 2016 Берое стори изненадата на 21-и кръг от НБЛ Виваком. Тимът на Любомир Минчев срази шампиона Лукойл Академик в Правец с 87-77 за първи път в своята история. Това стана след 15 поредни загуби, които старозагорци имаха до момента от тима от Правец. Така беройци застрашават все повече второто място, от което Балкан се отдалечават, след загубата от Ямбол и стават с актив с победа по-малко и актив 15-6. Лукойл претърпя второ поражение, но е твърдо първи с 19 успеха. В следващия кръг тимът на Тони Дечев приема в Правец Балкан, а беройци гостуват на Черноморец.

Двубоят започна оспорвано като двата отбора си разменяха водачеството на няколко пъти през първя период, а след него Лукойл имаше лек аванс от 2 точки. Малко след началото на втория период домакините направиха серия 9-0 и поведоха с 10 точки при 36-26. Постепенно обаче Берое се върна в мача и изравни при 41-41 при по-малко от минута до края на първото полувреме. Асен Великов обаче, веднага отговори с тройка и върна аванса на своя тим. След него и Аштън Мур се разписа и на почивката тимът на Тони Дечев имаше минимален аванс от една точка.

След подновяване играта непрекъснато вървеше кош за кош като двата отбора си размениха бързо по няколко тройки. Постепенно старозагорци започнаха да допускат грешки в нападение, а домакините се възползваха и направиха серия 7-0. Така бързо си осигуриха двуцифрена преднина след силно включване на Павлин Иванов. След две поредни тройки на Тодорович и Николай Николов за начало на последния период беройци бързо стопиха пасива и в средата на последната част след нова тройка на Николов доведоха до равенство при 73-73. Три минути преди края на двубоя Берое отново водеше в Правец след тройка на Аштън Мур. Домакините пропуснаха в ответните две атаки, а това даде шанс на беройци да вдигнат водачество до 8 точки при 83-75. До края гостите удържаха съперника ис е поздравиха с успех.

Аштън Мур бе над всички за успеха с 26 точки, а 15 отбеляза Александър Тодорович. По 10 добавиха Еврик Гари и Николай Николов.

За Лукойл Академик най-резултатен с 21 точки бе Желко Шакич. Филип Барович записа дабъл-дабъл от 15 точки и 13 борби. Бранислав Ратковица отбеляза 12.