Лукойл Академик пречупи Балкан в дербито на върха

19-03-2016 18:11

Лукойл Академик победи за втори път Балкан в редовния сезон на НБЛ Виваком. „Студентите” се наложиха като домакин с 86-73 в сблъсъка на първите два отбора във временното класиране в мач от 22-рия кръг. Те изиграха силно второ полувреме, в което пречупиха съперника си, който е един от трите български отбора, побеждавали го през настоящия сезон. Така баскетболистите на Тони Дечев се откъснаха с цели 4 победи напред, като имат 20 и само 2 загуби. Балкан пък е с 16-6, а ако днес Берое победи Черноморец, вече ще дели втората позиция. В следващия кръг Лукойл Академик гостува на Ямбол, а Балкан – на Черноморец.

Ботевградчани започнаха мача доста добре и бяха напред през първите пет минути от него. След няколко смени на водачеството тимът отново успя да остане напред и след 10 минути игра при 23-21. Равностойна игра в началото на втория период запази малката разлика в полза на Балкан, а стрелбата на домакините не вървеше. Лукойл обаче завърши полувремето със серия от 6-0, за да поведе с 38-35.

Домакините решиха мача през третата четвърт. До средата й Лукойл направи разликата двуцифрена, а след като завърши периода със серия от 9-2 вече имаше преднина от цели 14 точки при 66-52. „Студентите” продължиха със силното нападение и през последната десетка, като в средата й разликата стана цели 20 точки и мачът вече беше решен. В оставащото време стабилната разлика се запази, а мачът просто бе доигран.

Лукойл Академик спечели борбата под коша – 37-28, като вкара 36-22 точки в подкошието и 13-0 след борби в нападение. Тимът извърши едва 7 грешки, като предизвика 13 на съперника си.

Филип Барович изигра силен мач за победителите и вкара 21 точки, като добави и 5 борби. 15 точки добави Филип Виденов, а 14 и 9 борби – Желко Шакич. Общо петима баскетболисти на отбора завършиха с двуцифрен актив.

За Балкан Брандън Фортънбъри наниза 26 точки и овладя 6 борби, а с 14 точки и 4 борби се включи Цветослав Острев.